Elektrociepłownia Krosno jest największym producentem ciepła systemowego dla Krosna. Dostarczane jest ono do większości budynków wielorodzinnych w mieście, placówek oświatowych, instytucji miejskich i kulturalnych oraz wielkopowierzchniowych obiektów handlowo-usługowych.
W ubiegłym roku instalacja wyprodukowała 260 787,033 GJ energii cieplnej. Głównym paliwem do produkcji ciepła była biomasa – 86 procent. Jego uzupełnieniem był miał węglowy (14 proc.), wykorzystywany w instalacji jako paliwo rezerwowe w okresie bardzo niskich temperatur.
Najwięcej energii cieplnej wyprodukowała instalacja kogeneracyjna ORC – ponad 129 tys. GJ, następnie kocioł biomasowy K-3 – ponad 95 tys. GJ i kotły węglowe, które jako instalacje uzupełniające wytworzyły ok. 36,5 tys. GJ.
Od 2021 roku, czyli po ostatniej modernizacji elektrociepłowni i wyposażeniu jej w drugi kocioł biomasowy, produkcja energii cieplnej z biomasy wynosiła od 86 do 90 proc. ogółu wytwarzanego ciepła systemowego.
- System ciepłowniczy Krosna od 2013 roku bazuje na wykorzystaniu biomasy do produkcji ciepła systemowego - mówi Damian Hanus, dyrektor operacyjny Elektrociepłowni Krosno.
Dodaje, że dzięki wielu pro-ekologicznym inwestycjom elektrociepłownia przeszła już pewną transformację energetyczną.
- Ale już przygotowujemy się do kolejnej „rewolucji”, która nastąpi wraz z uruchomieniem budowanego obecnie bloku energetycznego. Wówczas głównym paliwem do produkcji energii cieplnej, obok biomasy, będzie paliwo alternatywne, czyli pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, a zużycie miału węglowego będzie ograniczone wyłącznie do nadzwyczajnych sytuacji, a przez to zminimalizowane - mówi Damian Hanus.