Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).
Kryteria Rankingu Liceów 2025 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2025 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
Czasopismo Perspektywy podkreśla, że głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Stanowi on pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.
- Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.
Dodaje, że z tabel można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej.
- Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi". To dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować - mówi Waldemar Siwiński.
Prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że szukając przepisu na dobrą szkołę trzeba uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa.
- Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela - mówi prof. Ryszard Koziołek.
Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).
W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2025 z krośnieńskich szkół najwyżej uplasowało się tradycyjnie I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika (78 miejsce, w ub. roku – 85). "Kopernik" w rankingu maturalnym zajął 89 miejsce, a w rankingu szkół olimpijskich – 26.
W rankingu znalazło się też II LO im. Konstytucji 3 Maja (468 miejsce, w ub. roku – 474), III LO w "Elektryku" (863 miejsce – w ub. roku 772).
W Rankingu Techników 2024 na 45 miejscu (w ub. roku na 136) uplasowało się Technikum nr 5 ("Elektryk"). W rankingu maturalnym technikum zajęło 76 miejsce.
W zestawieniu najlepszych techników znalazło się też Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie (394 miejsce).
W Rankingu Szkół Olimpijskich 2025 I LO w Krośnie zajęło 26 miejsce (w ub. roku - 90), Technikum im. dra Józefa Aleksiewicza w Iwoniczu-Zdroju - 46, Technikum nr 5 w Krośnie - 195.
Kapituła przygotowała też rankingi wojewódzkie.
Na Podkarpaciu najlepszą szkołą wśród liceów jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, drugie miejsce zajęło LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, trzecie zajął krośnieński „Kopernik”.
II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie uplasowało się na 20 pozycji, III LO – 38, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie – 51, LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie – 56, LO w MZSP w Miejscu Piastowym – 58, V LO im. Jana Szczepanika – 68.
W zestawieniu podkarpackich techników najwyżej oceniono Technikum nr 6 w ZSE w Rzeszowie, Drugie miejsce zajęło Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu, trzecie – Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.
Technikum nr 5 w Krośnie zajęło 4 miejsce, Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika – 18, Technikum nr 3 im. St. Staszica w Krośnie – 31, Technikum nr 7 (ZSKU) w Krośnie – 39, Technikum nr 4 im. I. Łukasiewicza w Krośnie – 40, Technikum Drzewne w MZSP w Miejscu Piastowym – 52, Technikum nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego w Krośnie – 64.