Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 1 kwietnia 2025 17:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Długa droga lokalizacji pomnika generała Maczka w Krośnie. Od ul. Krakowskiej po ul. Niepodległości

Radni Krosna po raz kolejny decydowali o miejscu, gdzie może stanąć pomnik generała Stanisława Maczka. Nie obyło się bez kontrowersji i długiej dyskusji. Decyzja zapadła, wybrano skwer na zbiegu ulic Niepodległości i Walslebena.
Długa droga lokalizacji pomnika generała Maczka w Krośnie. Od ul. Krakowskiej po ul. Niepodległości

Źródło: UM Krosno / krosno.obliview.com

Sprawa lokalizacji pomnika ciągnie się od marca ub. roku. W pierwszej wersji był to skwer przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. W kolejnej – wniesionej jako autopoprawka do uchwały – działka po przeciwnej stronie ul. Kolejowej, przy parkingu. Do głosowania nie doszło. Prezydent zdecydował o zdjęciu projektu uchwały z porządku obrad.

Ogłoszono konsultacje, podczas których pod głosowanie poddano trzy lokalizacje pomnika: przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej (przy RCKP), przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej (przy parkingu) oraz teren zielony przy Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. Generała Stanisława Maczka w Krośnie.

Oddano łącznie 892 głosy, z czego 631 głosów na lokalizację pomnika przy RCKP. Z tą lokalizacją powstał nowy projekt uchwały. Radni go poparli, ale …

W grudniu ub. roku Komisja Kultury, Sportu i Turystyki przygotowała inicjatywę uchwałodawczą, zgodnie z którą to prezydent Krosna ma wskazać "godną lokalizację pomnika". Radni 12 głosami "za" poparli projekt uchwały. Jej nieważność stwierdziła jednak wojewoda. W uzasadnieniu wskazano, że zobowiązanie prezydenta do wskazania lokalizacji pomnika stanowi naruszenie przepisu ustawy o samorządzie gminnym. 

Radni z Komisji Kultury, Sportu i Turystyki na dzisiejszą (28 marca) sesje przygotowali kolejny projekt uchwały. Zaproponowali, by pomnik generała Stanisława Maczka stanął na skwerze u zbiegu ulic Niepodległości i Walslebena. 

Radna Anna Dubiel przekonując do tej lokalizacji przekazała, że członkowie komisji wizytowali kilka miejsc w Krośnie, w których mógłby stanąć pomnik. 

- Tę działkę można według własnego życzenia i w uzgodnieniu z inicjatorami zagospodarować. Nie wkraczamy w żadną zieleń i infrastrukturę naziemną - argumentowała.

Przekazała, że z pomysłem zapoznał się prezydent Krosna, który podczas spotkania, które odbyło się 6 marca, przekazał jaki byłby zamysł zagospodarowania tego miejsca. Oprócz pomnika powstałoby jego podświetlenie, alejki i ławeczki

Z tą lokalizacją nie zgadzają się inicjatorzy budowy pomnika. Anna Dubiel przekazuje, że zrezygnowali oni ze skweru przy RCKP, ale teraz wskazują plac przy Etnocentrum

Szefowa komisji kultury zwraca uwagę, że Etnocentrum jest w okresie trwałości projektu i nic przy nim nie można zmieniać, oprócz tego w sezonie letnim organizowane są tam m.in. sobótki, jarmarki staroci, warsztaty rękodzielnictwa, występy. 

- Zrobiliśmy krok wstecz, podaliśmy rękę, ale inicjatorzy nawet milimetr nie chcą odstąpić od swoich pomysłów i od swoich wizji - mówiła radna Anna Dubiel.

Pierwotnej lokalizacji pomnika bronił radny Adam Przybysz. - Po pierwsze, jako mieszkaniec, obywatel miasta Krosna, który płaci w tym mieście podatki, zostałem zlekceważony i trochę oszukany, bo oddałem głos w konsultacjach społecznych - podkreślił.  

Zwrócił uwagę, że nowa lokalizacja nie była skonsultowana z inicjatorami budowy pomnika. 

Radny Adam Przybysz przekonywał też, że wybudowanie pomnika przy Etnocentrum nie będzie kolidować z organizowanymi tam wydarzeniami. - Jeśli włodarz miasta napisałby pismo do odpowiedniej instytucji, to mógłby dostać zgodę na to, by ten pomnik tam powstał - mówił.

Radny Kazimierz Mazur zwrócił uwagę, że skwer na zbiegu ulic Niepodległości i Walslebena jest mało reprezentacyjny.

- Odnoszę wrażenie, że komuś zależy na tym, aby pomnik generała Maczka stanął w takim miejscu, żeby nikomu nie przeszkadzał. Generał Maczek był postacią apolityczną, tymczasem chcemy mu postawić pomnik w miejscu, gdzie ruch pieszych jest znikomy. Chyba, że kierowcy będą się zatrzymywali, żeby podziwiać pomnik - argumentował.

Anna Dubiel przekazała radnym, że autor projektu pomnika artysta rzeźbiarz Stanisław Dryniak podczas spotkania 6 marca stwierdził, że nie ma problemu z lokalizacją pomnika i jeżeli będzie taka potrzeba, to jest gotów dostosować obecny projekt do nowej lokalizacji.

Pozytywną opinię co do lokalizacji pomnika wyraziła Rada Dzielnicy Śródmieście. 

Ostatecznie radni 12 głosami "za", przy 8 "przeciwnych" i 1 "wstrzymującym" przegłosowali projekt uchwały.

Budowa pomnika ma być sfinansowana z pieniędzy Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ