Organizatorzy akcji sprzątania rzek i ich brzegów podkreślają, że zanieczyszczenie to problem, który dotyczy nas wszystkich. Zalegające odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale przede wszystkim zagrażają ekosystemowi i zdrowiu ludzi.
.jpg)
- Nie możemy czekać, aż ktoś inny się tym zajmie. To my, mieszkańcy, musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o nasze otoczenie - podkreśla Damian Piórko Ziemba, szef sztabu Operacji Czysta Rzeka w Krośnie.
W piątek (28 marca) odbyła się akcja sprzątania Lubatówki. Wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie krośnieńskich szkół. Dzień później – już wszyscy chętni – zajęli się porządkowaniem brzegów Wisłoka. Zaangażowanych było ok. 120 wolontariuszy.
.jpg)
- Dziękuję każdej osobie, która przyszła, podniosła papierek, przeciągnęła oponę, podała worek, powiedziała dobre słowo. To była prawdziwa społeczna energia - mówi Damian Piórko Ziemba.
Efekt działań nad Lubatówką to 114 worków wypełnionych odpadami.
- Wśród nich znalazły się plastikowe butelki, szkło, opakowania, fragmenty mebli i inne nielegalnie porzucone śmieci – wylicza Damian Piórko Ziemba.
Akcja zakończyła się wspólną przekąską i rozmowami o ekologii.
- Młodzież pokazała, że ma nie tylko energię, ale też wielkie serca do działania. To nie była dla nich kara ani przymus – traktowali to jako coś ważnego i potrzebnego – zaznacza prezes Fundacji GraTy i szef sztabu Operacji Czysta Rzeka w Krośnie.
.jpg)
W sobotniej (29 marca) akcji wzięło udział ok. 30 mieszkańców, którzy w ciągu kilku godzin zebrali aż 127 worków śmieci.
Nie zabrakło dużych znalezisk – opon, mebli, kabli, ale też setek plastikowych butelek i opakowań. Po zakończeniu sprzątania na uczestników czekała strefa relaksu z grami parkowymi, leżakami, pufami oraz słynnym GRAtoWÓZem – mobilnym busem z planszówkami i konsolami.
- To niesamowite, ile można zrobić w kilka godzin, kiedy ludzie łączą siły. A efekty widać natychmiast – brzegi Wisłoka są teraz naprawdę dużo czystsze - podkreśla Katarzyna Majewska z Fundacji GraTy.
.jpg)
W działania włączyli się liczni partnerzy: REMONDIS, Krośnieński Holding Komunalny, PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Krośnie, Uzdrowisko Rymanów-Zdrój, a także Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa, która zapewniła profesjonalną łączność w terenie.
Czysty Brzeg Jasiołki
Fundacja GraTy oraz Wojciech Tomkiewicz, burmistrz Jedlicza zapraszają mieszkańców gminy na czwartkową (3 kwietnia) akcję sprzątania brzegów Jasiołki w Jedliczu.
W wydarzeniu wezmą udział uczniowie z lokalnych szkół, ale nie zabraknie też nauczycieli, animatorów i wolontariuszy. Po zakończeniu sprzątania (ok. godz. 13:00), uruchomiona będzie strefa relaksu z grami parkowymi, leżakami i integracją.
- Mieszkańcy Gminy Jedlicze potrafią świetnie dbać o dobro wspólne, a takim dobrem jest bez wątpienia otaczająca nas przyroda, dzięki czemu możemy żyć i funkcjonować w jej pięknych okolicznościach - mówi Wojciech Tomkiewicz.
Zauważa, że niestety bywa, że ten dar natury jest niszczony poprzez czyjeś złe nawyki.
Operacja Czysta Rzeka w Jedliczu rozpocznie się o godz. 9:00. Zbiórka na Skateparku przy ul. Zielonej.
- To doskonała okazja, by wspólnie zadbać o nasze środowisko, spędzić czas na świeżym powietrzu i dać dobry przykład. Razem możemy sprawić, że Jasiołka znów będzie czysta i piękna, a jej okolice staną się jeszcze przyjemniejszym miejscem do spacerów i odpoczynku. Liczę na Waszą obecność - im więcej nas będzie, tym lepszy efekt osiągniemy - mówi Wojciech Tomkiewicz.
Damian Piórko Ziemba dodaje, że nie trzeba wiele, by coś zmienić. - Wystarczą ręce do pracy i chęć zrobienia czegoś dobrego. Jasiołka to kolejna rzeka, o którą warto zadbać. Dołączcie do nas - zachęca.
Każdy uczestnik otrzyma pakiet z rękawiczkami, workiem na odpady oraz drobną przekąską.