Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 03:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie żyje Papież Franciszek [ŻAŁOBA NARODOWA]

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty, zmarł Papież Franciszek. Smutną wiadomość ogłosił światu kardynał kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Kevin Farrell, przekazując ją tuż przed godziną 10 z kaplicy Domu Świętej Marty.
Nie żyje Papież Franciszek [ŻAŁOBA NARODOWA]

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca powiedział kardynał.Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowanedodał, kończąc słowami:Z ogromną wdzięcznością za jego przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa powierzamy duszę Papieża nieskończonej miłosiernej miłości Trójjedynego Boga.\

Życiorys Papieża Franciszka

Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym jezuitą na tronie Piotrowym. Syn włoskich imigrantów, już od najmłodszych lat wykazywał głęboką wrażliwość na los najuboższych i wykluczonych. Przed wstąpieniem do seminarium studiował chemię, a następnie dołączył do Towarzystwa Jezusowego, gdzie pogłębiał duchowość opartą na ubóstwie, pokorze i bezwarunkowej służbie.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku, a biskupem został mianowany przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. W 1998 roku objął stanowisko arcybiskupa Buenos Aires. W tym czasie zasłynął ze skromnego stylu życia — rezygnując z pałacu arcybiskupiego, zamieszkał w zwyczajnym mieszkaniu, sam gotował i korzystał z transportu publicznego.

13 marca 2013 roku, po rezygnacji Benedykta XVI, Jorge Mario Bergoglio został wybrany 266. papieżem w historii Kościoła katolickiego, przyjmując imię Franciszek — nawiązujące do św. Franciszka z Asyżu, symbolu prostoty, pokoju i troski o ubogich.

Jego pontyfikat był znakiem otwartości, dialogu i reform. Papież Franciszek zasłynął jako gorliwy orędownik sprawiedliwości społecznej, ekologii (encyklika Laudato si’), pojednania międzyreligijnego oraz obrońca praw migrantów i uchodźców. Niezwykle ważne miejsce w jego nauczaniu zajmowała miłość miłosierna i przebaczenie. Jego hasło biskupie, Miserando atque eligendo ("Spojrzał z miłosierdziem i wybrał"), stało się znakiem jego stylu duszpasterskiego.

Świat w żałobie

Śmierć Papieża Franciszka poruszyła serca wiernych na całym świecie. Od samego rana przed Watykanem zaczęli gromadzić się ludzie, by modlić się i oddać hołd ukochanemu papieżowi. W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony plan uroczystości pogrzebowych, a konklawe wybierze jego następcę.

Pozostawił po sobie nie tylko zapis niezwykle dynamicznego pontyfikatu, ale i świadectwo wiary, która nie boi się wyzwań współczesnego świata. Papież Franciszek na zawsze pozostanie w pamięci jako człowiek pokoju, nadziei i czułej miłości do każdego człowieka.

AKTUALIZACJA: Żałoba narodowa

W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia- uczynić dniem żałoby narodowej – czytamy we wpisie w Kancelarii Prezydenta.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ