Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strażacki Śmigus-Dyngus w Jaszczwi, Iwoniczu Zdroju i Rymanowie

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Jaszczwi i okolic mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Strażackim Śmigusie-Dyngusie. Organizatorami byli druhowie z miejscowej jednostki OSP KSRG Jaszczew, którzy do wspólnej zabawy zaprosili również druhów z OSP Moderówka, OSP Dobieszyn oraz OSP Podniebyle. Nie zabrakło również aktywnego udziału mieszkańców, którzy tłumnie pojawili się, by wspólnie świętować i podtrzymywać wielkanocną tradycję. W podobnej zabawie uczestniczyli mieszkańcy Iwonicza Zdroju i Rymanowa.
Strażacki Śmigus-Dyngus w Jaszczwi, Iwoniczu Zdroju i Rymanowie

Autor: Wojciech Tomkiewicz

Tradycja Śmigusa-Dyngusa

Śmigus-Dyngus, znany też jako Lany Poniedziałek, to stary słowiański zwyczaj, który wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Dawniej był to symboliczny rytuał oczyszczenia z grzechów i zapewnienia urodzaju – polewanie wodą miało zmyć zło i przynieść szczęście. W kulturze ludowej śmigus i dyngus to były dwa odrębne zwyczaje – śmigus oznaczał symboliczne smaganie witkami po nogach, a dyngus polewanie wodą i odwiedziny w domach z życzeniami.

Z czasem oba obrzędy połączyły się w jeden radosny zwyczaj wielkanocny, który dziś najczęściej kojarzymy właśnie z zabawą i wodnym szaleństwem w Poniedziałek Wielkanocny. W wielu regionach Polski zyskał on lokalne, niepowtarzalne formy, takie jak wodne zabawy organizowane przez strażaków.

fot. Wojciech Tomkiewicz, OSP KSRG Iwonicz - Zdrój, OSP KSRG Rymanów. 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ