Ognisko w Odrzykoniu
Zakażenie stwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym w miejscowości Odrzykoń, w gminie Wojaszówka. Rzekomy pomór drobiu jest klasyfikowany jako choroba kategorii A, co oznacza, że jego zwalczanie jest obowiązkowe i podejmowane z urzędu.
Nowe strefy i restrykcje
Na mocy rozporządzenia utworzono dwie strefy:
- Obszar zapowietrzony – obejmujący część gminy Wojaszówka oraz sąsiednie tereny, w tym fragmenty miasta Krosna i miejscowości Korczyna, Czarnorzeki czy Węglówka. A dokładnie:
"Teren obejmujący miejscowości powiatu krośnieńskiego: Odrzykoń, Bratkówka, obszar leśny w miejscowości Węglówka do granicy lasu od strony północno-wschodniej, wzdłuż drogi dojazdowej do kopalni ropy naftowej, następnie drogą leśną w kierunku granicy z miejscowością Bratkówka, miejscowość Ustrobna od granicy z Bratkówką wzdłuż drogi do skrzyżowania z drogą nr 990, przy sklepie Lewiatan w kierunku Krosna, następnie ul. Rzeszowską w Krośnie do skrzyżowania z ul. Sportową do granicy z miejscowością Odrzykoń, następnie wzdłuż rzeki Wisłok, obejmująca ul. Wierzbową do przecięcia z linią energetyczną, biegnącą do ul. Białobrzeskiej przy PSZOK-u, dalej ul. Białobrzeska wzdłuż potoku Marcinek do ul. Sporne w miejscowości Korczyna, następnie wzdłuż ul. Sporne do skrzyżowania z ul. Spacerową i Armii Krajowej, dalej ul. Leszczyńską łączącą się drogą gruntową z ul. Zamkową, następnie wzdłuż granicy lasu wokół przysiółka „Rzeki” w miejscowości Korczyna, korytem potoku Morcinek do granicy z miejscowością Czarnorzeki, dalej do przecięcia się granicy miejscowości Czarnorzeki z drogą nr 991, następnie wzdłuż linii energetycznej w miejscowości Węglówka, przecinającej się z drogą dojazdową do kopalni ropy naftowej. - Obszar zagrożony – rozciągający się na kilkadziesiąt miejscowości w czterech powiatach: krośnieńskim, strzyżowskim, jasielskim i brzozowskim. A dokładnie:
1) w powiecie strzyżowskim, w gminie Strzyżów, miejscowości: Żyznów, Bonarówka, Wysoka Strzyżowska do skrzyżowania z drogą w kierunku Oparówki, Oparówka;
2) w powiecie jasielskim, w gminie Jasło, miejscowość Chrząstówka;
3) w powiecie krośnieńskim, w gminie Wojaszówka, miejscowości: Łęki Strzyżowskie, Ustrobna, Pietrusza Wola, Przybówka, Wojaszówka, Łączki Jagiellońskie, Rzepnik, Bajdy i Wojkówka; w gminie Korczyna: Czarnorzeki, Węglówka, Krasna, Korczyna, Wola Komborska, Kombornia, Iskrzynia; w gminie Krościenko Wyżne miejscowości: Krościenko Wyżne; miasto Krosno; w gminie Miejsce Piastowe miejscowość Głowienka; w gminie Chorkówka miejscowości: Szczepańcowa, Świerzowa Polska, Zręcin; w gminie Jedlicze miejscowości: Jedlicze, Żarnowiec, Dobieszyn, Potok, Jaszczew, Moderówka;
4) w powiecie brzozowskim, w gminie Jasienica Rosielna, miejscowość Wola Jasienicka.
W tych strefach wprowadzono rygorystyczne środki ostrożności, w tym:
- zakaz przemieszczania drobiu i jaj bez zgody powiatowego lekarza weterynarii,
- obowiązek trzymania drobiu w zamknięciu,
- zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem ptaków,
- konieczność stosowania mat dezynfekcyjnych i zachowania środków bioasekuracji,
- kontrolowane usuwanie padłych ptaków.
Ponadto w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia rozporządzenia należy przeprowadzić przeszukiwanie terenów w celu wykrycia martwych dzikich ptaków.
Obowiązki dla samorządów i służb
Za realizację zapisów rozporządzenia odpowiadają lokalne władze – starostowie, burmistrzowie, wójtowie oraz służby takie jak policja, straż pożarna, inspekcja transportu drogowego i nadleśnictwa.
Tablice ostrzegawcze z informacją o strefach zostaną ustawione na granicach wyznaczonych terenów. Muszą być widoczne z co najmniej 100 metrów i odporne na warunki atmosferyczne.
Skutki dla mieszkańców i gospodarki
Wprowadzenie obostrzeń może oznaczać poważne trudności dla lokalnych hodowców drobiu, producentów jaj oraz branży transportowej i handlowej. Dla mieszkańców objętych strefami to także utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu i przemieszczaniu się.
Co dalej?
Rozporządzenie obowiązuje od dnia jego ogłoszenia, a jego przestrzeganie ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby. Dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju sytuacji i wyników monitoringu epidemiologicznego.
Dla hodowców i mieszkańców objętych restrykcjami najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń i bieżące śledzenie komunikatów lokalnych służb weterynaryjnych. Tylko szybka i zdecydowana reakcja może zapobiec dalszym stratom w regionie.