Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 02:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

80. rocznica śmierci kapitana Stanisława Betleja. W Jedliczu oddano hołd bohaterowi narodowemu

Dzisiaj na cmentarzu w Jedliczu odbyły się wzruszające uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci kapitana Stanisława Betleja – bohatera wojennego, patrioty i wzoru niezłomności. Mieszkańcy, władze lokalne oraz zaproszeni goście oddali hołd człowiekowi, którego życie i poświęcenie do dziś stanowią ważny element dziedzictwa narodowego.
  • Źródło: UG Jedlicze
80. rocznica śmierci kapitana Stanisława Betleja. W Jedliczu oddano hołd bohaterowi narodowemu

Źródło: UG Jedlicze

Ceremonię prowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Zygmunt Jerzyk, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał burmistrz Gminy Jedlicze, Wojciech Tomkiewicz, podkreślając znaczenie pamięci historycznej dla budowania tożsamości lokalnej i narodowej.

Szczególnie poruszającym momentem była przemowa bratanicy kapitana, Elżbiety Betlej. Przypomniała ona losy krewnego – od młodości spędzonej na Podkarpaciu, przez służbę wojskową i walki w kampanii wrześniowej, po działalność konspiracyjną w strukturach ZWZ-AK oraz heroiczną śmierć podczas forsowania Nysy Łużyckiej. „Pamięć o kapitanie Betleju to nie tylko kwestia historii – to obowiązek wobec przyszłych pokoleń” – mówiła.

W obchodach wzięli udział radni Rady Miejskiej, bratanek bohatera Roman Betlej, przedstawicielka senator Alicji Zając, delegacje szkół, nauczyciele, żołnierze oraz licznie przybyli mieszkańcy. Uroczystość uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa z 21. Batalionu Logistycznego z Rzeszowa pod dowództwem porucznika Krzysztofa Szpindora. Modlitwę za duszę kapitana poprowadził ks. Łukasz Heliniak, wikariusz parafii św. Antoniego.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobie kapitana Betleja. Dla uczestników przygotowano również symboliczną żołnierską grochówkę, będącą okazją do wspólnych rozmów i wspomnień.

Kapitan Stanisław Betlej urodził się 19 sierpnia 1910 r. w Męcince. Był oficerem Wojska Polskiego, walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, działał w konspiracji, a po wyzwoleniu zgłosił się jako ochotnik do Ludowego Wojska Polskiego. Zginął 22 kwietnia 1945 roku podczas ataku na niemiecki bunkier w Boxbergu, próbując uratować swoich żołnierzy.

Pochowany został w Jedliczu 14 marca 1946 roku, a jego zasługi zostały pośmiertnie uhonorowane m.in. Krzyżem Grunwaldu III klasy i Krzyżem Armii Krajowej. Jego imieniem nazwano ulice w kilku miastach Polski, a pamięć o nim przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko wspomnienie bohaterskiego czynu – to żywy dowód, że ofiara złożona przez kapitana Betleja i jemu podobnych nie została zapomniana.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ