Tego typu inicjatywy, które gromadzą producentów i rękodzielników z regionu są coraz bardziej popularne i organizowane są w różnych miejscowościach województwa. Cykliczne wydarzenia pozwalają mieszkańcom kupić w jednym miejscu regionalną i ekologiczną żywność, a także wyjątkowe produkty lokalnych rękodzielników.
Namiastką takiego wydarzenia był zorganizowany przez Cech Rzemiosł Różnych, we wrześniu 2023 roku, Jarmark Rzemieślniczy. Wydarzenie pomimo nienajlepszej pogody przyciągnęło mieszkańców.
W tym roku jeden z członków Cechu – Zbigniew Mazur, współwłaściciel Serowarni Piastowskiej – zaproponował, by w Krośnie zorganizować "Krośnieński Ryneczek". Pomoc zaoferowały już władze miasta.
- Celem jest ożywienie krośnieńskiego rynku oraz promocja lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników - mówi Marta Urbanowicz-Matelowska, kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.
Docelowo w jedną sobotę miesiąca na głównym placu miasta będzie można zrobić zakupy. Każdy znajdzie coś dla siebie. - Będą stoiska spożywcze, będzie rękodzieło, jak na każdym jarmarku - mówi Marta Urbanowicz-Matelowska.
Cech Rzemiosł Różnych przygotuje rynek na przyjęcie wystawców. Ci przyjadą ze swoimi stoiskami. Podczas pierwszej edycji ustawią się wzdłuż głównego traktu.
Do udziału zgłosiło się już kilkunastu producentów i rękodzielników.
- Będzie można kupić wyroby wędliniarskie, sery, pieczywo, przyprawy, owoce i warzywa, oleje, przetwory domowe, piwa regionalne, octy, kwiaty, rękodzieło, obrazy, biżuterię z kamieni - wylicza Marta Urbanowicz-Matelowska.
Zakupy na krośnieńskim rynku będzie można zrobić od godz. 8:00 do 13:00, w wybraną sobotę każdego miesiąca. Pierwszy "Krośnieński Ryneczek" odbędzie się 17 maja.
Kierowniczka biura Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie podkreśla, że cykliczność będzie uzależniona od zainteresowania. Zachęca też do zgłaszania się do udziału w jarmarku chętnych producentów i rzemieślników – pod nr tel. 504 118 448.