Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 11:21
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ćwiczenia grup ratownictwa wysokościowego w Bukowsku

W dniach 20 i 21 marca br. przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ewakuacji ludzi z turbin wiatrowych oraz współdziałania techników serwisu ze służbami ratowniczymi. Były to drugie w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu ćwiczenia przeprowadzone w takiej formie dla służb ratowniczych. Pomysł odnośnie realizacji tych ćwiczeń powstał w Niemczech, gdzie tego typu ćwiczenia realizowane są cyklicznie.
Ćwiczenia grup ratownictwa wysokościowego w Bukowsku

Autor: fot. Marcin Mikosz

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Wysokościowych HAWK, na zlecenie firmy Senvion Polska Sp. z o.o. która serwisuje na Podkarpaciu 27 turbin wiatrowych, skupionych w 3 miejscach zwanych „farmami wiatrowymi”, tj. Łęki Dukielskie (5 turbin),Rymanów (13 turbin), Bukowsko-Nowotaniec (9 turbin)

Było to drugie w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu tego typu szkolenie dla służb ratowniczych. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego „Krosno” (na której terenie działania położone są te farmy wiatrowe) i „Rzeszów 1”. W ćwiczeniach praktycznych wzięli udział przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka. Na szkolenie zaproszono również strażaków z OSP Posada Dolna i Rymanów.


Szkolenie składało się z 2 części:
- 20 marca - odbyły się zajęcia teoretyczne w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie,
- 21 marca - zajęcia praktyczne na obiekcie turbiny wiatrowej w Bukowsku.

- Na zajęciach teoretycznych przedstawione zostały tematy związane ze specyfiką funkcjonowania turbin wiatrowych i występującymi w nich zagrożeniami, zasadami bezpiecznego poruszania się po turbinach wiatrowych, a także zasadami współpracy strażaków z pracownikami serwisującymi turbiny wiatrowe - informuje Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w Krośnie Oficer prasowy bryg. Mariusz Kozak.

W drugim dniu szkolenia Służby Ratownicze ćwiczyły dwa elementy ratownicze: ewakuację osoby poszkodowanej wewnątrz korpusu turbiny wiatrowej oraz ewakuację osoby poszkodowanej na zewnątrz turbiny wiatrowej.


- Na zajęciach praktycznych przećwiczone zostały omówione tematy oraz zasady bezpiecznej ewakuacji osób poszkodowanych, które realizowano z wykorzystaniem technik ratownictwa wysokościowego. Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone na jednej z sześciu turbin wiatrowych znajdujących się w miejscowości Bukowsko, która poddawana była zabiegom serwisowym i na ten czas była wyłączona z funkcjonowania - dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Wiatraki na tej farmie posiadają moc 2 MW, wysokość wieży wynosi 80 metrów, natomiast skrzydła mierzą 46 metrów.

- Należy zwrócić uwagę iż technicy serwisu firmy Senvion Polska Sp. z o.o., są osobami posiadającymi odpowiednie przeszkolenie i wyposażenie do prac na wysokości. Wszystkie wykonywane przez nich czynności realizowane są wg określonych zasad i procedur. Głównym celem, który przyświecał organizatorom tego szkolenia było to, aby w razie konieczności zaistnienia zdarzenia, gdzie np. uległby wypadkowi technik lub inna osoba, która jako nieupoważniona weszłaby do obiektu, wezwane służby ratownicze wiedziały jak mogą w sposób bezpieczny udzielić im pomocy i ewakuować osoby poszkodowane z różnych miejsc w obiekcie (maszynowni, wieży, pomieszczenia turbiny czy łopat wirnika) - zaznacza bryg. Mariusz Kozak podkreślając, że nieznajomość zasad poruszania się po tego typu obiekcie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami: upadkiem z dużych wysokości, urazem od części ruchomych czy śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym.

Ratownictwo Wysokościowe

Ratownictwo wysokościowe to specjalizacja, której celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym, znajdującym się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik wykorzystywanych w PSP oraz w innych służbach i podmiotach ratowniczych. Dotyczy to m.in. akcji na obiektach wysokich i wysokościowych, które są poza zasięgiem drabin i podnośników, akcji na obiektach przyrody (jak drzewa, ściany skalne, rozpadliska, wąwozy, jaskinie), a także akcji na konstrukcjach i instalacjach przemysłowych (kominy, maszty, wieże, studnie, szyby).

Ratownictwo wysokościowe realizowane jest przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, śmigłowca i innego sprzętu.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Krosno”

W skład Grupy „Krosno” wchodzi obecnie 23 strażaków, którzy posiadają co najmniej szkolenie w zakresie podstawowym ratownictwa wysokościowego. Ratownicy wysokościowi charakteryzują się wysoką odpornością psychiczną i wytrzymałością fizyczną.

SGRW posiada na swoim wyposażeniu samochód SLRWys na podwoziu Tarpan Honker 4WD z napędem 4x4 . Na wyposażeniu auta znajduje się m.in. sprzęt alpinistyczny, zestaw lin, nosze koszowe, trójnóg ratowniczy, oraz nosze–sanie lodowe.

SGRW bierze czynny udział w manewrach i ćwiczeniach, należy wymienić chociażby międzynarodowe manewry „SOLINA 2013”, gdzie główne epizody ćwiczeń obejmowały między innymi ewakuację osób z przęseł zapory, podejmowanie pilota szybowca zaczepionego w koronie drzewa, ewakuację operatora koparki, która osunęła się ze zbocza kamieniołomu, podjęcie paralotniarza który zawisł na ścianie skalnej. W ciągu roku SGRW prowadzi średnio od kilku do kilkudziesięciu akcji ratowniczych z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Są to w większości akcje związane z likwidacją miejscowego zagrożenia na wysokości.

Marcin Mikosz
fot. Marcin Mikosz- Krosno112



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ