Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 21:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Jeśli chcesz być częścią zespołu medycznego, lubisz pracę z ludźmi, a dodatkowo czujesz, że ratowanie ludzkiego życia jest czymś, co chcesz robić w życiu na co dzień, bycie ratownikiem medycznym może być właśnie tym, czego szukasz.
Jak zostać ratownikiem medycznym?

Jednak co trzeba zrobić, żeby zostać ratownikiem medycznym? Istnieje wiele mylnych przekonań na ten temat. Niektórzy mylą tytuł „Ratownika medycznego” z tytułem „Ratownika”, który uzyskuje się po kwalifikacyjnym kursie pierwszej pomocy. Co roku niemała grupa ludzi zachodzi więc w głowę, jak zostać ratownikiem medycznym, a odpowiedź jest prostsza, niż może się wydawać – należy ukończyć studia minimum licencjackie na odpowiednim kierunku uczelni medycznej. Zacznijmy jednak od tego, co wchodzi w skład obowiązków ratownika.

Czym zajmuje się ratownik medyczny?
Najprościej mówiąc – ratuje zdrowie i życie. Codzienna praca ratownika to bycie częścią zakładu opieki zdrowotnej. Zazwyczaj to udzielanie pomocy, głównie w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Udaje się tam, gdzie potrzebna jest pomoc specjalisty. Najczęściej możemy go spotkać w karetce, gdzie razem z lekarzem stanowi skład pogotowia ratunkowego.

Jak zostać ratownikiem medycznym?
Ratownik medyczny musi posiadać odpowiednie, wysokie kwalifikacje. By nim zostać, należy ukończyć studia wyższe na kierunku „ratownictwo medyczne”. Nie wystarczą tutaj zwykłe kursy czy weekendowe szkolenia. Od 2013 roku nie wystarczy również szkoła policealna. Konieczne jest zdobycie przynajmniej tytułu licencjata, by uzyskać potrzebne uprawnienia do wykonywania zawodu. To jednak nie koniec wymogów. Co jest jeszcze wymagane od kandydatów?

Osoby chcące pracować jako ratownik medyczny muszą posiadać ważne zaświadczenie lekarskie, które poświadczy o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy o takim charakterze. Dodatkowo należy posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. W przypadku cudzoziemców konieczna jest umiejętność komunikatywnego posługiwania się językiem polskim – ratownik często jako pierwszy z personelu medycznego kontaktuje się ze świadkami i poszkodowanymi.

Sylwetka idealnego kandydata
Umiejętności ratowania życia i zdrowia są bardzo ważne, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – zazwyczaj to właśnie ratownik jest pierwszą osobą, która ma kontakt z poszkodowanym. Oprócz szerokiej wiedzy medycznej ratownik medyczny powinien charakteryzować się odpowiednimi cechami charakteru i umiejętnościami miękkimi.

Przede wszystkim, z uwagi na rangę wykonywanego zawodu, ratownik medyczny powinien być osobą nadwymiar odpowiedzialną. To właśnie od niego zależy zdrowie i życie ludzkie. Podejmowanie decyzji w stresie i pod presją to codzienność osoby na tym stanowisku. Powinna ona zatem umieć racjonalnie myśleć w obliczu stresowych sytuacji i naglącym czasie. W trakcie udzielania pomocy poszkodowanym czasu jest bardzo mało, dlatego tak bardzo ważne jest, by ratownik był zdecydowany i odporny na stres.

To nie wszystko. Ratownictwo medyczne do dziedzina, w której praca z drugim człowiekiem jest codziennością. Na miejscu zdarzenia spotkać można przeróżnych ludzi – przerażonych, spanikowanych, agresywnych czy po prostu ponaglających służby medyczne w ich pracy. Niezwykle pomocne staje się opanowanie i umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem.

Zatem ratownik medyczny jest mieszanką pomocy medycznej, psychologa i koordynatora pracy w miejscu wezwania. Zawód ten jest wysoce odpowiedzialny i należy o tym pamiętać, wybierając kierunek studiów po szkole średniej.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ