Krosno112: Proszę o krótkie podsumowanie ostatniej kadencji Sejmu z perspektywy posła opozycji.
Joanna Frydrych: Kończąca się VIII kadencja Sejmu to dla mnie czas zbierania doświadczenia jako parlamentarzysty. W ciągu tych czterech lat starałam się realizować mandat posła zgodnie z zakresem określonym w ustawie o sprawowaniu mandatu RP. Brałam udział w pracach komisji sejmowych (Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji d/s deregulacji), przygotowując wystąpienia w imieniu Klubu parlamentarnego PO, pytania w sprawach bieżących. W ciągu czterech lat złożyłam 750 interpelacji poselskich i zapytań. W ciągu mojej kadencji organizowałam Kluby Obywatelskie, Lekcje Parlamentarne, Turnieje sportowe, konkursy dla młodzieży, wycieczki do Sejmu. Brałam udział w konsultacjach Polski Seniora oraz Sprawy Polek a także Polski Powiatowej.
K112: W kampanii do Europarlamentu głośnym echem obiło się poparcie dla Pani udzielone przez prezydenta Przytockiego. Co takiego zrobiła Pani dla Krosna w trakcie ostatniej kadencji?
JF: Krosno zawsze jest bliskie mojemu sercu. Tu się urodziłam, chodziłam do szkoły, podjęłam pierwszą pracę zawodową. Wspierałam zawsze inicjatywy, które wpływały na jego rozwój na ile może wspierać go poseł opozycyjny. Nasz region nie może być komunikacyjnie wykluczany i marginalizowany. Dlatego kilkukrotnie składałam poprawki do budżetu w sprawie łącznicy kolejowej relacji Jedlicze – Szebnie oraz węzła autostrady na wysokości Pilzna. Składałam również poprawki dotyczące rozbudowy drogi krajowej 28 oraz rozpoczęcia inwestycji drogi ekspresowej S19.
Krosno to przede wszystkim jego mieszkańcy. W czasie mojej kadencji organizowałam dla nich spotkania z politykami w celu umożliwienia dyskusji o demokracji i państwie prawa. Na moje zaproszenie w ramach Klubów Obywatelskich Krosno odwiedził prezydent B. Komorowski, prezydent L. Wałęsa, marszałek Sejmu M. Kidawa – Błońska, bp T. Pieronek, B. Budka. Dla młodzieży uczącej się w krośnieńskich szkołach organizowałam lekcje parlamentarne przybliżające pracę Sejmu. To również krośnieńscy Seniorzy brali udział w konsultacji programu Polska Seniora oraz krośnieńskie Kobiety konsultowały program Sprawy Polek. Organizowałam również akcje charytatywne, wspierałam organizacje, stowarzyszenia i fundacje. Obejmowałam swoim patronatem konkursy i zawody sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
K112: Czy zwykły mieszkaniec może zwrócić się do Pani z problemami i w jakim zakresie Poseł może mu pomóc? Czy miała Pani takie sytuacje w trakcie trwania mijającej kadencji?
JF: Głównym założeniem mojej pracy jako posła był i jest kontakt bezpośredni z mieszkańcami naszego miasta i regionu. Każdy kto tylko miał potrzebę mógł przyjść do biura poselskiego lub zadzwonić w nurtujących go sprawach. Wynikiem spotkań z mieszkańcami w biurze są liczne interwencje poselskie w wielu instytucjach a także interwencje u Rzecznika Praw Obywatelskich. W moim biurze można było w mijającej kadencji uzyskać bezpłatne porady prawne. Było ich naprawdę dużo. Do mojego biura zgłaszały się osoby nie tylko z Krosna i naszego regionu, ale także z innych części naszego Kraju.
K112: Widzieliśmy Panią przy okazji kilku wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa. W jaki sposób angażowała się Pani w poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa?
JF: Bezpieczeństwo to ważny aspekt życia społecznego. Jest wiele organizacji związanych z prewencją i szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Zawsze kiedy byłam potrzeba, wspierałam te organizacje. Pomagałam w pozyskaniu sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych, wspierałam akcje prewencyjne, propagujące pierwszą pomoc. Aktywnie włączyłam się w akcję „Misie Ratownisie” organizując zbiórkę kilkudziesięciu tysięcy maskotek i evennt kończący akcję. Organizowałam również turnieje piłkarskie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Na moje zaproszenie Sejm RP odwiedzali Strażacy z OSP Powiatu Krośnieńskiego i Jasielskiego.
K112: Jak wygląda Krosno Pani marzeń?
JF: Krosno według mojej oceny rozwija się bardzo dynamicznie, poziom życia zdecydowanie podniósł się w ostatnich latach, jednak są sprawy niezależne od władz Krosna, to inwestycje przygotowywane z budżetu marszałka czy ministerstw.
Największą przeszkodą w dynamiczniejszym rozwoju Krosna jak i całego naszego regionu to problem komunikacyjny i tu mi się marzą szybkie połączenia z Rzeszowem (łącznica kolejowa, która skróci czas dojazdu koleją do ok. 60 min., czy modernizacja i rozbudowa drogi Krosno – Lutcza), a także szybki dostęp do drogi ekspresowej czy autostrady.
K112: Proszę wymienić jedną rzecz, najważniejszą dla Pani nad którą będzie pracować w trakcie nowej kadencji.
JF: Jeżeli wyborcy powierzą mi mandat posła na kolejną kadencję, będę sprawować go na rzecz mieszkańców naszego regionu. Jest wiele obszarów, które wymagają pracy. Bliska mojemu sercu polityka społeczna i polityka senioralna, ale także służba zdrowia i co w naszym regionie ważne rozwój przemysłu rafineryjnego i naftowego. Marzeniem moim jest wyposażenie podkarpackiego trójmiasta w szybką kolej.
Joanna Frydrych (ur. 13 stycznia 1978 w Krośnie) – polska polityk, samorządowiec i ekonomistka, posłanka na Sejm VIII kadencji.
Od 1997 była zawodowo związana z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, pełniąc między innymi funkcję zastępcy dyrektora oddziału ds. dochodów w Jaśle. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (2003) oraz studiów podyplomowych na kierunku europeistyka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego (2004). Ukończyła studia podyplomowe MBA na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Od stycznia 2013 do grudnia 2014 była prezesem klubu piłkarskiego Karpaty Krosno.
red. fot. archiwum Joanna Frydrych