Aktualnie realizowana przez grupę kapitałową Orlen Południe strategia zakłada powstanie na bazie rafinerii południowych, czyli Trzebini i Jedlicza, nowego centrum kompetencji w zakresie bioproduktów i biopaliw. - To Rafineria w Jedliczu będzie jednym z zakładów, który w ramach tego centrum będzie wytwarzać biokomponety i biopaliwa dla całej grupy kapitałowej Orlen w Europie środkowowschodniej. To ogromna szansa dla całego Jedlicza i regionu. Można powiedzieć że przywracamy Rafinerię Jedlicze z powrotem do życia. – podkreślił prezes.
Prace nad projektem bazowym już się rozpoczęły. Produkcja powinna ruszyć w 2023 roku. Oznacza to, że powstaną nowe miejsca pracy. Jak zapewnia prezes J. Wróbel – Będą to wysokospecjalistyczne miejsca dla biochemików, bioinżynierów i genetyków w zakładzie w Jedliczu. Ponadto około 50 nowych miejsc pracy w samym Orlenie. Jest to także duża szansa dla rolników z Podkarpacia, jak również województw małopolskiego i lubelskiego, ponieważ do produkcji biokomponetów będzie wykorzystywana słoma. Jedlicka rafineria ma produkować roczne około 25 tys. ton bioetanolu II generacji co oznacza, że będzie potrzeba minimum 150 tys. ton słomy rocznie.
Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z przebudową istniejącego i budową nowego układu komunikacyjnego, zarówno drogowego jaki kolejowego, niezbędnego dla funkcjonowania zakładu w Jedliczu.
Zamykając konferencję starosta Jan Pelczar podkreślił, że budowa instalacji stwarza ogromną szansę na rozwój naszego terenu. Jest to „okno na świat” dla Podkarpacia. Dlatego wszyscy, którzy mogą pomóc w realizacji przedsięwzięcia muszą się w nie zaangażować. W szczególności chodzi o rozwiązanie problemów komunikacyjnych. Z kolei poseł Piotr Babnetz zabierając głos zwrócił uwagę, że budowa instalacji w Rafinerii Jedlicze to jest przełom, jeżeli chodzi o uratowanie, odbudowę i rozwój tego zakładu oraz wzmocnienie przemysłu naftowo – gazowniczego i rafineryjnego.
Obecni na spotkaniu parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa, Urzędu Marszałkowskiego, powiatu krośnieńskiego, miasta Krosna i gminy Jedlicze oraz radni szczebla wojewódzkiego i powiatowego również poparli inicjatywę upatrując w niej wiele możliwości dla całego regionu, jednocześnie zapewniając o pomocy przy realizacji przedsięwzięcia w miarę swoich kompetencji.
red. fot. Starostwo Powiatowe w Krośnie