- Dziś komisja Rozwoju Regionalnego, której przewodniczącą jest Radna Kamila Piech obdarzyła mnie zaufaniem, powierzając zaszczytne funkcje wiceprzewodniczącej Komisji Rozwoju regionalnego - mówi Joanna Bril - Radni, członkowie komisji jednogłośnie przyjęli w głosowaniu moją kandydaturę i jest to dla mnie ogromne zobowiązanie i motywacja do pracy na rzecz zrównoważonego województwa podkarpackiego.
Komisja Rozwoju Regionalnego należy do jednej z ważniejszych Komisji, w której zasiada już drugą kadencję radna Joanna Bril, a na dzisiejszym posiedzeniu została wybrana na jej wiceprzewodniczącą. Zakres działań obejmuje takie ważne sprawy jak: opiniowanie projektów rozwoju regionalnego, opiniowanie propozycji strategii rozwoju regionalnego, opiniowanie wieloletnich programów Województwa, opiniowanie planów zagospodarowania przestrzennego Województwa, ocena współpracy Województwa z samorządami powiatów i gmin w zakresie strategii rozwoju i koordynacji planów zagospodarowania przestrzennego, ocena realizacji rocznych planów rozwoju regionalnego, opiniowanie wniosków merytorycznych o pozyskanie środków pomocowych. Radna Bril zasiada jeszcze w dwóch innych Komisjach tj. Komisji Współpracy z Zagranicą,Turystyki i Promocji oraz wiceprzewodniczy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Radna wojewódzka reprezentująca powiat krośnieński należy do aktywnych radnych. Ostatnio uczestniczyła w ważnych rozmowach z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli! Radna Joanna Bril wróciła z Brukseli, gdzie wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej brała udział w rozmowach nt. wyzwań stojących przed samorządowcami z województwa podkarpackiego w zakresie inwestycji publicznych oraz możliwości jakie otwiera przed samorządowcami Polityka Spójności na lata 2021-2027.
- Na politykę spójności w całej Unii przeznaczonych ma być 331 mld euro - mówi Joanna Bril - Polska ma otrzymać 72 mld euro o 11 mniej niż teraz, ale i tak będzie największym beneficjentem polityki spójności. Podkarpacie będzie nadal w grupie największego wsparcia w ramach polityki spójności.
Radna Joanna Bril jest doktorem nauk transportu i jako fachowiec z tej dziedziny twierdzi, że transport będzie zajmował bardzo ważną rolę w najbliższym czasie: wsparcie na transport publiczny, transport ekologiczny, wykluczenia transportowe, transport tam gdzie go nie było zwłaszcza na obszarach wiejskich, w małych miejscowościach. Ale, też jak podkreśla radna Joanna Bril na spotkaniu w Komisji Europejskiej zgłaszała problemy ważne z Podkarpacia, z małych miejscowości, z którymi borykają się na co dzień nasi mieszkańcy. - Trzeba o tym mówić, to ważne sprawy dla nas, które muszą być przekazywane wyżej - mówi radna.
Priorytetem ma też być ochrona klimatu i czyste powietrze, dlatego radna Bril w swoich wystąpieniach pytała o sprawy sytuacji dot. czystego powietrza, środowiska i energii odnawialnej. - Zaniepokoiły mnie informacje, że unijny wkład do współfinansowania projektów może spaść z 85 do 70 procent. Dlatego martwi mnie fakt, że te mniejsze gminy nie do końca będzie stać z własnego budżetu finansować inwestycje - dodaje Joanna Bril - Mam tutaj na myśli te gminy, które nie mają jeszcze wodociągów czy kanalizacji, podstawowych udogodnień.
- Komisja Europejska uspokaja, że to są tylko wstępne propozycje, a te najważniejsze założenia nowego siedmioletniego budżetu unijnego dopiero są przed nami.
Cieszy fakt , że Polska otrzyma i tak najwięcej ze wszystkich krajów z tego budżetu. Te negocjacje trwają w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej, trzeba być dobrej myśli - dodaje Joanna Bril.
Joanna Bril pracuje w Komisji Współpracy z zagranicą oraz Komisji Rozwoju Regionalnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego i wraz z delegacją na czele z Marszałkiem Województwa Władysławem Ortylem niedawno przebywała w Brukseli. Bardzo ważnym punktem wizyty delegacji był udział w Sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, głos w tej sprawie zabierał Marszałek Władysław Ortyl, gdzie Komitet Regionów większością głosów przyjął opinię nt. powstania Makroregionalnej Strategii dla Karpat. - To niezwykle ważny krok w kierunku powstania Strategii Karpackiej. Utworzenie piątej makroregionalnej strategii oznaczałoby dodatkowe fundusze dla wszystkich regionów z obszaru Karpat. Utworzenie Strategii Karpackiej ma niezwykle ważne znaczenie dla naszego regionu i pozwala otworzyć się nam na kraje sąsiedzkie - dodaje radna Joanna Bril - Kilkuletnie starania Pana Marszałka na rzecz postania Strategii Karpackiej zakończyły się sukcesem i to było ważnym punktem wyjazdu naszej delegacji do Brukseli, to bardzo nas cieszy. Korzystając z okazji okresu przedświątecznego pragnę przekazać Czytelnikom Krosno112.pl i mieszkańcom Podkarpacia najserdeczniejsze życzenia na zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.
red.