Na program kursu, który prowadzony był przez kilka kolejnych sobót, złożyły się m.in. sposoby zabezpieczania miejsca wypadku drogowego, wzywania odpowiednich służb i współpracy z nimi, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej we wszystkich kategoriach wiekowych, także z użyciem defibrylatora, ewakuacja poszkodowanych z pojazdu i ewakuacja na desce ortopedycznej a także „podbierakach”, unieruchamiania kręgosłupa kamizelką Kendricka i odcinka szyjnego kołnierzem ortopedycznym, zdejmowanie kasku u motocyklisty. Na kursie dominowały głównie ćwiczenia praktyczne, a całość szkolenia zakończyła się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Każdy uczestnik przeszedł także test w alkogoglach zaburzających świadomość, podobnie jak po spożyciu alkoholu. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie zagrożeń jakie powodują pijani kierowcy. W końcowej części kursu przeprowadzony został pokaz działania ratowniczego w pozorowanym wypadku drogowym.
"Ten kurs to jedna z wielu propozycji podnoszenia kompetencji medycznych, w tym przypadku w zakresie ratownictwa drogowego dla uczniów klas ratowniczych i bezpieczeństwa wewnętrznego. Odkąd organizowane są te kursy w Naftówce, tj. od 9 lat , zostało przeszkolonych już ponad 600 uczniów klas licealnych. Dzięki takim szkoleniom umiejętności ratownicze młodych użytkowników dróg pozwolą na właściwe zachowania w obliczu tragedii na naszych drogach. Jest to także nasz wkład, nasza cegiełka w realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020 ", gdzie m.in. chodzi o kształtowanie bezpiecznych zachowań uczestników ruchu oraz zmniejszenie ciężkości wypadków” - mówi Zbigniew Moskal, główny organizator kursu.
Wszystkim nowym ratownikom, podobnie jak w poprzednich latach Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie ufundował wielofunkcyjne latarki życia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Rzeszowie ufundowała kamizelki odblaskowe z nadrukiem „Ratownik Drogowy PZM”, Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie przekazał uczestnikom kursu atlasy samochodowe z instrukcją udzielania pomocy i odblaski. Młodzi ratownicy w przyszłości będą mogli zabezpieczać wyścigi i rajdy samochodowe oraz uczestniczyć w Zlotach Ratowników Drogowych organizowanych przez PZM. Przede wszystkim będą mogli skutecznie udzielić pomocy w wypadkach komunikacyjnych.
W uroczystym zakończeniu kursu udział wzięli: Jan Jędrzejko, V-ce Prezes Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie, Stanisław Radzik, Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego i także z tego Klubu Marian Baran, Instruktor Ratownictwa Drogowego, Bogusław Kolarczyk, Z-ca Dyrektora WORD Krosno, Wioletta Turek-Dyląg, Wydział Szkoleniowy WORD Krosno, Tomasz Czelny, przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Joanna Kubit, dyr. ZSN-G w Krośnie oraz Zbigniew Moskal, Instruktor Ratownictwa Drogowego PZM, opiekun klas ratowniczych w Naftówce.
Patronat medialny nad kursem objął portal ratowniczy Krosno112.pl
red. fot. ZSN-G Naftówka