Krosno ma zostać powiększone o teren byłego lotniska „Iwonicz”, do którego prawo użytkowania wieczystego miasto kupiło końcem 2017 roku. Władze planują przeznaczyć ten teren na strefę inwestycyjną dla branż wysokich technologii. Wybudowana ma być też droga łącząca Krosno z projektowaną drogą ekspresową S19.
Już w ubiegłym roku miasto składało wniosek o zmianę granic. Został negatywnie rozpatrzony przez Radę Ministrów. Podjęta decyzja uargumentowana została brakiem „obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami”. Na powiększenie Krosna nie zgodziły się wtedy samorządy Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego, ani starosta.
W tym roku jest inaczej. Miasto porozumiało się wójtami.
- Wypracowaliśmy wspólne, zgodne stanowisko dotyczące planowanych zmian – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Podpisane 6 grudnia ub. roku kompromisowe rozwiązanie zakłada, że część gruntów znajdujących się na terenie gmin Krościenko Wyżne (18 ha) i Miejsce Piastowe (11 ha) wyłączone zostały z wniosku o zmianę granic Krosna, a prawo wieczystego użytkowania tych nieruchomości zostanie sprzedane gminom po powiększeniu Krosna.
- Krosno zobowiązało się także, iż w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na przyłączonym terenie zostanie wprowadzony zakaz lokalizacji inwestycji uciążliwych, takich jak spalarni i składowisk odpadów, czy też elektrowni wiatrowych – dodaje prezydent Przytocki.
- Dzięki współpracy z naszymi sąsiadami została wyeliminowana przeszkoda, na którą w ubiegłym roku zwróciła uwagę Rada Ministrów - zauważa Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. - Dziękujemy władzom gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe, a także władzom powiatu krośnieńskiego za zrozumienie, współpracę i wyrażenie pozytywnych opinii w sprawie zmiany granic.
Wiceprezydent Soliński, zaznacza że przedsięwzięcia, które planuje miasto na przyłączanym terenie z pewnością przyczynią się do rozwoju nie tylko Krosna, ale także sąsiednich gmin i całego powiatu krośnieńskiego.
Radni Krosna, na piątkowej (27 marca) sesji jednogłośnie opowiedzieli się za zmianą granic miasta. Teraz wniosek trafi do wojewody Ewy Leniart, a następnie (wraz z jej opinią) do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ostateczną decyzję o zmianie granic podejmuje rada ministrów, do końca lipca.
Jeśli decyzja będzie pozytywna, Krosno z dniem 1 stycznia 2021 roku powiększy się o ok. 122 ha.
red. Krosno112.pl. fot. UM Krosno