Stowarzyszenie powstało w 2000 roku z inicjatywy grupy osób – przedstawicieli środowisk społecznych, samorządowych i naukowych Województwa Podkarpackiego. Jako instytucja wdrażająca fundusze europejskie na obszarze Województwa Podkarpackiego zapewnia możliwość wsparcia współpracy transgranicznej swoim członkom poprzez tzw. mikroprojekty.
Krosno do stowarzyszenia przystąpiło pod koniec 2008 roku. W ostatnich trzech latach dzięki członkostwu zrealizowano kilka projektów, które uzyskały dofinansowanie w wysokości blisko 170 tys. euro. To m.in. „Historia miast w nowoczesnej odsłonie”, „Aleja tańca”, „Spojrzenie w przeszłość – dziedzictwo historyczno-kulturowe Krosna i Presova”.
Jednak zdaniem prezydenta Piotra Przytockiego dotychczasowa przynależność nie przyniosła żadnych wymiernych korzyści. - Wysokość składki członkowskiej w ostatnich latach stanowiła 1/10000 budżetu miasta po stronie wydatków na dany rok budżetowy - tłumaczy. I dodaje, że w lutym jej wysokość wzrosła o sto procent.
Krosno musiałoby zapłacić ponad 100 tys. zł. - Tak znaczny wzrost wysokości składki w obecnym czasie, kiedy zmagamy się z korektami budżetowymi spowodowanymi epidemią COVID-19 jest nie do zaakceptowania – argumentuje Piotr Przytocki. Dlatego, po analizie wydatków budżetowych, uważa, że wystąpienie ze stowarzyszenia jest zasadne.
autor: Tomasz Jefimow