Polska południowo-wschodnia jest pod wpływem płytkiej zatoki niżowej. Z południowego wschodu napływa nad nasz region ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.
18.07.2020
SOBOTA
Zachmurzenie umiarkowane. W godzinach południowych i popołudniowych nastąpi wzrost zachmurzenia w wyniku czego pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Niewykluczone opady gradu. Burze przeważnie nad naszym regionem będą rozproszone i nie będą się łączyć.
Prognozowana ilość opadów w czasie burz od 25 do 35 mm. Wiatr w czasie burz może osiągać prędkość w porywach do 60 km /h. W godzinach wieczornych sytuacja ulegnie stabilizacji. Temperatura ok. 23 stopni, odczuwalna o parę stopnie większa z powodu dużej ilości wilgoci w powietrzu. Noc spokojna oraz ciepła – do 19 stopni.
19.07.2020
NIEDZIELA
Początek dnia spokojny. Zachmurzenie umiarkowane. W miarę upływu dnia nastąpi wzrost zachmurzenia do całkowitego, będą pojawiać się przelotne opady deszczu. W godzinach popołudniowych niemal w całym regionie można spodziewać się intensywnych opadów deszczu oraz burz. Opady lokalnie do 30-40 mm. Burze będą miały charakter głównie jedno lub wielokomórkowy i będą w większości rozproszone po całym regionie. Podczas burz niewykluczone także opady gradu.
Wiatr podczas burz w porywach do 70 km/h. Temperatura około 24 stopnie natomiast odczuwalna o kilka stopni wyższa w powodu dużej ilości wilgoci w powietrzu.
W godzinach wieczornych sytuacja ulegnie stabilizacji. Zapowiada się ciepły i w miarę pogodny wieczór z temperaturą ok. 20 stopni.
[ALERT] INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:70
Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 13:00 dnia 19.07.2020 do godz. 07:00 dnia 20.07.2020
Obszar: zlewnia Wisły po Dęblin, zlewnie Dunaju i Dniestru w granicach państwa oraz zlewnia Bugu po Krzyczew (śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo może zostać krótkotrwale przekroczony stan alarmowy.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 60%
Uwagi: Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
Dyżurny synoptyk hydrolog: Anna Śmiech
red. Sławomir Kuliga