Krosno112.pl: Początek roku szkolnego to czas wydatków dla rodziców. Jednym z nich jest ubezpieczenie dziecka. Z zasady to szkoły przedstawiają oferty i często twierdzą, że jest ono obowiązkowe. Jaka jest prawda?
Justyna Rysz: Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe i szkoła ani rada rodziców nie mogą nikogo zmusić do wykupienia takiej polisy. Jedynym przypadkiem, gdy uczeń musi być ubezpieczony jest jego udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej. Nie znaczy to jednak, że z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków należy zrezygnować.
K112: Co daje rodzicom takie ubezpieczenie?
JR: Ubezpieczenie NNW stanowi ochronę na wypadek zajścia nieszczęśliwego wypadku z udziałem ubezpieczonego dziecka. W ramach polisy dziecko lub rodzic będą finansowo chronieni w razie urazów doznanych w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub uprawianiem aktywności sportowej, np. złamanie kończyn, urazy głowy, oparzenia, odmrożenia, ugryzienia, urazy narządów wewnętrznych, czy poważnego zachorowania, jak udar mózgu, zawał serca.
K112: W związku z tym kupić, czy nie kupić polisę NNW z oferty proponowanej w szkole?
JR: Będzie ono na pewno atrakcyjne cenowo, ale nie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem. Szkoła z racji m. in. dużej ilości ubezpieczonych uczniów, otrzymuje wyjątkowo niską wysokość składki. Niestety najczęściej oznacza to również niskie sumy ubezpieczenia oraz wąski zakres ochrony z wieloma wyłączeniami odpowiedzialności. W przypadku konieczności korzystania z takiego ubezpieczenia kwota odszkodowania jest mizerna. Z trudem wystarcza na wizyty u specjalistów, nie wspominając nawet o pokryciu kosztów rehabilitacji czy innych kosztów związanych z wypadkiem. Często wystarczy dopłacić kilka, kilkanaście złotych, aby zyskać ochronę, która w razie wypadku jest prawdziwym wsparciem.
K112: Na co zwrócić uwagę gdy jednak zdecydujemy się na szkolna ofertę?
JR: Trzeba zainteresować się zakresem jaki obejmuje polisa. Przede wszystkim od jakich zdarzeń i na jakie sumy jest ubezpieczone dziecko. Takie rzeczy warto sprawdzić przed zapłaceniem składki a nie dopiero po wypadku. Ubezpieczenie NNW wykupuje się zazwyczaj na rok i obowiązuje wszędzie nie tylko w szkole, czy w drodze do niej. Dobre NNW chroni dziecko całą dobę i na całym świecie. Ważnym jest, żeby dopytać jaki zakres terytorialny ma ubezpieczenie.
K112: W przypadku ubezpieczeń grupowych oferowanych w szkołach zwykle wyboru nie mamy...
JR: To prawda. Dlatego wybierając indywidualne ubezpieczenie możemy dopasować zakres polisy do naszych potrzeb i zdecydować, czy ochrona ma obejmować również wypadki dziecka w drodze do szkoły oraz ze szkoły do domu, czy ubezpieczenie ma pokrywać także koszty leczenia w szpitalu etc. Co ważne, jeśli wybierzemy ubezpieczenie indywidualne, możemy zdecydować o sumie ubezpieczenia, czyli kwocie, od której w razie wypadku obliczana jest wysokość odszkodowania. Warto pamiętać, że im większa jest suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie.
K112: Ile powinna kosztować taka polisa?
JR: Oferty są bardzo różne. Ceny oscylują w granicach od 50 do 80 zł. Przy wyborze warto jednak kierować się sumą ubezpieczenia. Najlepiej jeśli wynosi ona co najmniej 30 tysięcy złotych. Istotne są również inne kwestie. Na przykład czy ubezpieczyciel zapłaci za pobyt dziecka w szpitalu. Jeżeli tak to czy tylko w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy również w wyniku choroby. Bardzo dobrą opcją jest wypłata odszkodowania nawet jeżeli nie został orzeczony trwały uszczerbek na zdrowiu. Niestety po nieszczęśliwych wypadkach często musimy korzystać z prywatnej opieki medycznej, dlatego warto się zabezpieczyć i wykupić ubezpieczenie które jest rozszerzone o zwrot kosztów leczenia.
K112: Przed zakupem warto porównać ze sobą kilka ofert...
JR: To, że jedno towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje niską sumę ubezpieczenia, nie musi oznaczać, że pozostałe oferują podobne stawki. Ochrona dziecka powinna być dopasowana jak najlepiej zarówno do wieku, ryzyka zdarzeń, jakie mogą wystąpić oraz wsparcia, jakiego oczekujemy od ubezpieczyciela.
Zachęcamy do indywidualnej rozmowy z Justyną Rysz, która prowadzi biura w Krośnie przy ulicy Kolejowej 23 oraz w Odrzykoniu przy ulicy Zapłocie 9A lub kontakt telefoniczny: 720-719-301
artykuł sponsorowany