Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 21:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rondo Kochanka i ulica Wójtowicza. O nadaniu tych nazw zdecyduje Rada Miasta

Podczas poniedziałkowej (28 września) sesji Rady Miasta radni zadecydują o upamiętnieniu Stanisława Kochanka i Franciszka Wójtowicza. Pod głosowanie oddane będą dwa projekty uchwał. Jeden dotyczy nadania nazwy rondu, drugi – ulicy.
Rondo Kochanka i ulica Wójtowicza. O nadaniu tych nazw zdecyduje Rada Miasta

Autor: Tomasz Jefimow

Rondo Stanisława Kochanka

Z propozycją nadania nazwy dla ronda u zbiegu ulic Łukasiewicza, Paderewskiego i Kletówki wyszła Komisja Kultury, Sportu i Turystyki. Zdaniem radnych to rondo powinno nosić imię Stanisława Kochanka.

Autor rzeźby Mikołaja Kopernika, która stoi przed I Liceum Ogólnokształcącym, lamp "herbowych" na krośnieńskich podcieniach, czy pięknych żyrandoli z motywem piastowskich orłów w nawie kościoła franciszkańskiego, urodził się w 1905 roku w Jedliczu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Fot. Jerzy Bryła

Stanisław Kochanek od 1955 do 1968 roku przygotowywał scenografię do spektakli teatralnych w Domu Kultury Górnika Naftowca w Krośnie. Był twórcą Związku Zawodowego Artystów Plastyków i jednym z redaktorów polskiego powojennego kwartalnika artystycznego "Sztuka i Życie". W 1960 roku przystąpił do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków "Zachęta" w Warszawie.

Artysta pomimo znakomitego kunsztu portrecisty, najbardziej znany pozostał jako mistrz doskonałej i niepowtarzalnej karykatury. Od 1970 roku znaczna część jego prac trafiała na łamy regionalnych gazet.

Stanisław Kochanek zmarł 14 lipca 1995 roku.

Ulica "Społecznego Prezesa"

W sprawie nadania nazwy jednej z ulic na osiedlu Turaszówka imieniem Franciszka Wójtowicza, wyszła Rada Osiedla.

Franciszek Wójtowicz urodził się w 1902 roku w Ustrobnej. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w wieku 14 lat podjął pracę, by zarobić na swoje utrzymanie oraz czesne w Szkole Realnej. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku podjął inicjatywę społeczną i w Kuratorium Lwowskim starał się o rozbudowę szkoły powszechnej w Turaszówce.

Zaledwie 5 lat po zakończeniu II wojny światowej powstał w Turaszówce Dom Robotniczy. Komitet Opiekuńczy, któremu przewodniczył Franciszek Wójtowicz, podjął inicjatywę zorganizowania w nim szkoły elektrycznej dla młodzieży. Powstała Zasadnicza Szkoła Elektryczna Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w Turaszówce, która obecnie stanowi Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie.

Dzięki staraniom Franciszka Wójtowicza powstały m.in.: internat, główny budynek szkoły, warsztaty szkolne, sala gimnastyczna, dom nauczyciela oraz kryta pływalnia. Franciszek Wójtowicz miał również duży wpływ na powstanie obecnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Ze względu na przewodniczenie komitetom organizacyjnym wielu inicjatyw prowadzonych na terenie Turaszówki nazywany był "Społecznym Prezesem".

Uhonorowany został kilkoma tytułami i odznaczeniami, min.: zasłużony dla województwa rzeszowskiego, zasłużony dla województwa krośnieńskiego, medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotą odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wpisany jest również do "Księgi zasłużonych dla Miasta Krosna". Jego dewizą życiową było motto: "Tyle jesteś wart ile możesz zrobić dla drugiego człowieka". Zmarł 22 lutego 1990 roku.

tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ