Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 21:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zamiast dworca autobusowego nowoczesne centrum przesiadkowe

Zakończyła się najważniejsza część przebudowy krośnieńskiego dworca autobusowego. Mieszkańców i podróżnych nie straszą już zniszczone wiaty i ławki. Poprawiono też bezpieczeństwo użytkowników dworca. Zainstalowano monitoring, zorganizowano ciągi piesze. Jest też poczekalnia z kasą biletową.
Zamiast dworca autobusowego nowoczesne centrum przesiadkowe

Autor: fot. Krosno112.pl

W planach krośnieńskiego magistratu było to, by dworzec autobusowy był centrum przesiadkowym. - Chcieliśmy skoncentrować w tym miejscu komunikację miejską i pozamiejską, zarówno publiczną jak i prywatną - tłumaczy dr Tomasz Soliński Z-ca Prezydenta Miasta Krosna. I dodaje, że plac przy ul. Kolejowej sąsiaduje z dworcem PKP. - Ta forma podróży w perspektywie kilku najbliższych lat powinna wrócić do stanu, który pozwoli na korzystanie z niej mieszkańcom Krosna - mówi.

Miasto, które przejęło zarządzanie dworcem po upadłej spółce PKS, szukało możliwości by poprawić infrastrukturę tego miejsca. Metamorfoza rozpoczęła się od wybudowania peronu dla miejskiej komunikacji w południowo-zachodniej części placu. Zastąpił on minidworzec przy ul. Mielczarskiego.

W maju ub. roku rozpoczęły się prace, które miały unowocześnić pozostałą część placu dworcowego. Stało się to możliwe dzięki unijnemu wsparciu. Konkretnie Programowi Współpracy Transgranicznej Interreg. Krośnieński magistrat przystąpił do projektu wspólnie z miastem partnerskim – Medzilaborcami na Słowacji.

Prace remontowe na dworcu autobusowym już dobiegły końca. Charakterystyczne wiaty zostały zmodernizowane. Ich elementy zostały oczyszczone z rdzy, wzmocnione, zabezpieczone przed korozją i pomalowane. Dach został wymieniony. Nowa jest też nawierzchnia chodników - asfalt zastąpiła kostka brukowa. Na nowo zorganizowano też ciągi piesze – wyznaczono nowe przejścia dla pieszych. Zamontowano też nowe oświetlenie w energooszczędnej technologii LED.

Na placu pojawiły się nowe kosze na śmieci i ławeczki. Będzie też więcej zieleni. - Ustawione zostały donice z kwiatami, są nowe nasadzenia oraz zamontowano rusztowania pod tzw. zielone ściany - wylicza wiceprezydent Tomasz Soliński. - Rośliny będą się po nich pięły aż do dachu.

Dworzec ma być miejscem bezpiecznym. Dlatego zamontowano kamery monitoringu. - Jest pod stałą obserwacją operatora, który jest na miejscu - tłumaczy Tomasz Soliński. – Obszar dworca objęty jest również miejskim systemem monitoringu.

Zorganizowano perony dla wsiadających z elektronicznym systemem informacji pasażerskiej. Przy każdym zamontowano tablicę z rozkładem jazdy. Całość uzupełnia komputerowy system zapowiedzi głosowych i tablica zbiorcza przy pawilonie poczekalni.

Przystanek dla wysiadających zorganizowano w części dworca od strony „starej” poczty. Przy nim zamontowano interaktywną tablicę (w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim) z informacją turystyczną.

W celu poprawy komfortu korzystania z dworca przez pasażerów i przewoźników miasto rozszerzyło zakres prac o budowę nowej poczekalni oraz wymalowanie miejsc postojowych i dróg komunikacyjnych. Inwestycje te sfinansowano z budżetu Miasta Krosna.

Jak zapowiadają władze miasta – to nie koniec zmian na krośnieńskim dworcu autobusowym. Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień przyszłego roku. Całkowita wartość projektu w Krośnie wynosi 3 346 614,34 zł, w tym 1 310 921,38 zł z Unii Europejskiej.

Projekt pn. „Modernizacja infrastruktury służącej transportowi
multimodalnemu w Krośnie i Medzilaborcach” współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020

 

artykuł sponsorowany



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ