Co w przypadku motocykla?
Podobnie, jak przy sprzedaży samochodu umowa jest przy tego typu transakcji bardzo istotna. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by sporządzić tego typu dokument samodzielnie i wolisz skorzystać z gotowych wzorów: https://autoumowa.pl/jak-spisac-umowe-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor/. Znajdziesz tam umowę kupna-sprzedaży motocykla, która została sporządzona zgodnie ze wszelkimi przepisami. Dzięki niej będziesz mieć gwarancję tego, że Twoja transakcja jest w 100% legalna.
Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?
Istnieje kilka bardzo ważnych elementów, bez których umowa kupna-sprzedaży nie może się obejść. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które bezwzględnie musisz zamieścić w swojej umowie.
Data i miejsce zawarcia umowy.
Dane wszystkich stron transakcji – chodzi przede wszystkim o imiona, nazwiska, adresy zameldowania, numery PESEL oraz dane z dowodów osobistych. W tej części umowy powinny znaleźć się przede wszystkim informacje, mogące pomóc w późniejszej identyfikacji każdej ze stron samochodu.
Informacje o samochodzie – wpisz w tej części: markę i model pojazdu, rok produkcji, przebieg, numery rejestracyjne, numer VIN, numery silnika oraz wszystkie inne oznaczenia pojazdu.
Oświadczenie kupującego – nabywca powinien podpisać oświadczenie, w którym potwierdza, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i akceptuje go w pełnym zakresie.
Oświadczenie sprzedawcy – chodzi o potwierdzenie, że sprzedawca jest faktycznym właścicielem pojazdu oraz że przedmiot umowy nie został on zajęty przez komornika sądowego i jest wolny od jakichkolwiek obciążeń.
Podpisy – każda ze stronę transakcji powinna podpisać się na wszystkich egzemplarzach umowy kupna-sprzedaży.
Co zrobić, gdy samochód ma więcej niż jednego właściciela?
Może Ci się wydawać, że tego typu sytuacja znacznie komplikuje całą transakcję, ale nic bardziej mylnego. Liczba właścicieli nie generuje dodatkowych formalności ani innych tego typu problemów. Jedyną rzeczą, której powinieneś przypilnować, jest to, by każdy ze współwłaścicieli podpisał się na wszystkich egzemplarzach umowy. Jeśli tego nie zrobią, nie będziesz mógł dokonać sprzedaży pojazdu.
Czy można zrezygnować z umowy kupna-sprzedaży samochodu?
Oczywiście, że tak. Kupujący ma prawo odstąpić od umowy kupna-sprzedaży w sytuacji, gdy znajdzie w pojeździe wady fabryczne lub takie, o których nie poinformowałeś go przy sprzedaży. W takim przypadku nabywca ma prawo żądać zmniejszenia ceny pojazdu, usunięcia wad lub wymiany samochodu na taki sam, ale pozbawiony wad. Właśnie z tego powodu w umowie kupna-sprzedaży samochodu powinien pojawić się zapis o tym, że kupujący zapoznał się z faktycznym stanem technicznym samochodu i go akceptuje. Pamiętaj jednak, że tego typu oświadczenie nie chroni Cię przed reklamacjami, gdy kupujący udowodni Ci oszustwo i zatajenie usterek.
Zgubione dokumenty – co robić?
Czasami zdarza się tak, że dokumenty do samochodu zaginą. Czy to duży problem? I tak i nie. Z jednej strony straciłeś dokumenty, które potwierdzają to, że samochód jest Twój, jest sprawny oraz ubezpieczony, ale z drugiej zawsze możesz je wyrobić ponownie. Czeka Cię jednak wycieczka po urzędach oraz trochę wydatków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym temacie, sprawdź: https://autoumowa.pl/co-gdy-zgubisz-dokumenty-ubezpieczenie-prawo-jazdy-dowod-rejestracyjny-karta-pojazdu/.
materiał partnera