Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co należy wiedzieć o antenach GPS?

Każdy, kto jeździ samochodem – wie doskonale jak wygodnym narzędziem jest nawigacja poprzez system GPS. To właśnie dzięki niemu nie boimy się ruszać w dalekie trasy. Do minimum zredukował on także potrzebę używania tak powszechnej kiedyś – standardowej, papierowej mapy drogowej. Inną kwestią jest to, że problemy z nawigacją GPS okazać się mogą dla nas bardzo bolesne.
Co należy wiedzieć o antenach GPS?

Autor: fot. pexels.com

Mogą one wystąpić zwłaszcza podczas deszczowej i pochmurnej pogody. Jeśli jeździmy samochodem zawodowo – np. jako handlowiec, czy szef własnego biznesu – mieć to będzie dla nas szczególne znaczenie. Żeby zaradzić temu problemowi – stworzone zostały specjalnie dopasowane do zainstalowania w samochodzie – anteny GPS.

Czym właściwie jest GPS?

GPS (Global Positioning System) – to najważniejszy, a jednocześnie najbardziej rozbudowany system do nawigacji na świecie. Co ciekawe, został on stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. System składa się z 31 satelitów, które krążą na orbicie Ziemi. GPS obejmuje więc swoim zasięgiem dosłownie cały świat. Można więc z niego korzystać w obcych krajach, podczas zagranicznych wojaży.

Z racji swojej powszechnej dostępności – choćby w naszych telefonach, czy w komputerach – miał z nim do czynienia każdy z nas. Poza dwoma, wyżej wymienionymi formami – można z niego korzystać także w postaci nawigacji w samochodzie. Jak już napomknęliśmy, stał się on integralną częścią naszej jazdy samochodem, bez której wiele osób nie odważyłoby się wyruszyć w dalszą trasę.

Problemy z nawigacją i niwelujące je anteny GPS

Problemy w działaniu GPS-a bywają bardzo frustrujące. Mogą objawiać się one w postaci długiego „myślenia” urządzenia, ciągle ponawianego aktualizowania zaplanowanej trasy i zmian w ustalonych wcześniej wytycznych.

Wpływ na to mieć może pochmurna, deszczowa pogoda, ale i sam system GPS – ma on bowiem także i swoje minusy. Bez zastosowania anteny GPS w systemie tym odchylenia oscylować mogą między kilkoma, a kilkunastoma nawet metrami. Rozpiętość jest taka duża bo komponenty systemu GPS rozmieszczone są od siebie w ogromnych odstępach sięgających nawet tysięcy kilometrów.

Na naszą podróż wpłynąć to może tak, że nie zjedziemy w odpowiedni zakręt, a w dłuższej perspektywie czasowej – na tym, że zupełnie się zgubimy i nadkładać będziemy trasy. Jeśli jeździmy więc zawodowo – dobrym rozwiązaniem okaże się kupno anteny GPS.


fot. pixabay

Gdzie w samochodzie zamontować antenę GPS?

Uzyskamy najsilniejszy sygnał, kiedy wewnętrzną antenę GPS zamontujemy możliwie blisko osi jazdy. Nic nie powinno jej zasłaniać. Można ją także umieścić na podszybiu, bezpośrednio pod listwą, która osłania mechanizm wycieraczek. Wiele modeli samochodów ma także specjalnie przystosowane miejsce na instalacje zewnętrznej anteny GPS. Zazwyczaj jest to niewielka luka koło wstecznego lusterka.

Podsumowanie

Jak więc widzimy anteny GPS walnie polepszają działanie całego systemu GPS. Bez nich zaś – mocno uwidaczniają się jego wady. Dla osób, które w oparciu o jazdę samochodem zarabiają na życie – antena GPS będzie z pewnością ogromnym ułatwieniem.

materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ