Wady wzroku to coraz powszechniejsza przypadłość w naszym społeczeństwie i niestety może dotknąć każdego - niezależnie od wieku. Rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na niepokojące objawy występujące u dzieci, ponieważ maluchy często nie zdają sobie sprawy, że odbierany przez nie obraz odbiega od normy. Warto regularnie zabierać dziecko na kontrolę do okulisty lub optometrysty, a także zwracać uwagę na charakterystyczne objawy.
Co sygnalizuje wadę wzroku u dzieci?
Często jako pierwszy wadę wzroku u dziecka zauważa nauczyciel - odczytywanie informacji z tablicy i zapisywanie ich w zeszycie często sprawia problem dzieciom z wadą wzroku albo sprawia, że mrużą oczy lub przysuwają się przesadnie blisko zeszytu. W domowych warunkach także możemy zauważyć tego typu objawy - np. gdy dziecko odrabia lekcje, czyta książkę lub używa smartfona, może trzymać przedmiot bardzo blisko twarzy. Inne symptomy to tarcie i mrużenie oczu, które mogą być spowodowane dyskomfortem i poczuciem suchości lub odruchową chęcią „poprawienia jakości” widzenia.
Dziecko, które ma wadę wzroku, może często skarżyć się na bóle głowy, które dla malucha są bardzo uciążliwe i nie powinniśmy lekceważyć ich wypominaniem czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem. Pociechy z wadą wzroku mogą także nie przepadać za zabawami wzrokowymi, np. memory lub gry na spostrzegawczość. Często oglądając film lub grając w gry komputerowe, siadają bardzo blisko ekranu. Takie zachowania, choć są dość wyraziste, obserwowane na co dzień mogą nam umknąć. Pamiętajmy, by być na nie wyczulonym.
Od czasu do czasu możemy sprawdzać, czy dziecko dostrzega obiekty lub napisy w oddali, prosząc je o przeczytanie tekstu z szyldu lub billboardu, pytając o godzinę, którą musi odczytać z zegara ściennego itd. Jeśli pojawiają się problemy, powinniśmy udać się do specjalisty i dobrać odpowiednie okulary dla dzieci - na szczęście obecnie mamy ogromny wybór i z pewnością znajdziemy model dla malucha.
Okulary dla dzieci - wybór idealnego modelu
Wybór odpowiedniego modelu będzie zależał od wieku dziecka. Okulary dla kilkumiesięcznych lub kilkuletnich dzieci zwykle są wykonane z miękkich materiałów i mają gumkę, dzięki której maluch nie ściąga ich z twarzy i nie zgubi ich podczas zabawy. Starsze dzieci noszą normalne okulary, oczywiście dostosowane wielkością do ich wieku. Zawsze należy wybrać się z dzieckiem do salonu i poświęcić czas na dobór odpowiednich oprawek, zwracając uwagę na kilka aspektów:
- czy okulary dobrze leżą? Oprawki nie powinny zsuwać się z nosa (to szczególnie ważne w przypadku plastikowych modeli, które nie mają możliwości regulacji nosków). Zauszniki można dogiąć w razie potrzeby. Jednak często już przy pierwszym założeniu dziecko czuje, czy okulary są dla niego wygodne, czy też wywołują dyskomfort. Warto wypróbować kilka, a nawet kilkanaście modeli - okulary dla dzieci dostępne w sklepie EyeWear24 są tak różnorodne, że z pewnością znajdziecie idealny model, jeśli poświęcicie trochę czasu.
- czy okulary podobają się dziecku? Nie pomijajmy tej kwestii, w końcu to nasze dziecko będzie nosiło okulary na co dzień, a nie my! Jeśli chce wybrać kolorowe oprawki, które niekoniecznie się nam podobają, pozwólmy na to. W ten sposób maluchowi łatwiej będzie zaakceptować fakt noszenia okularów i szybciej przyzwyczai się do tej zmiany.
- czy dziecko ma tendencję do zerkania ponad oprawkami? Jeśli zauważymy, że dziecko odruchowo próbuje zerkać ponad oprawkami, wybierzmy inny model, w którym szkła sięgają nieco wyżej.
- czy okulary są wykonane z solidnych, bezpiecznych materiałów? Oprawki okularowe zawsze są dość delikatne - zwłaszcza te metalowe, jednak jeśli dziecko jest starsze i ostrożne, możemy wybrać model tego typu. Dla maluchów zwykle wybiera się oprawki plastikowe, które są lekkie i stosunkowo trwałe, a przy tym wygodne. Komfort i bezpieczeństwo są kwestią kluczową, jeśli dziecko będzie się źle czuło w okularach, prawdopodobnie będzie je ściągać.
MATERIAŁ PARTNERA