Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 02:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak pozbyć się glonów w oczku wodnym

Glony tworzą się w każdym stawie ogrodowym i zajmują ważne miejsce w ekosystemie wodnym stawu. Jednak przy dużym wzroście glonów mamy problem, który musimy rozwiązać. Niestety jest to niekończąca się walka. Nie dość, że taki staw nie jest przyjemny dla oka, dodatkowo algi pobierają tlen, powodują wahania pH itp.
Jak pozbyć się glonów w oczku wodnym

Lokalizacja stawu

Pierwszym punktem walki z glonami w stawie jest wybranie odpowiedniego miejsca pod budowę oczka. Zdecydowanie oczko wodne nie powinno znajdować się w miejscu, gdzie słońce świeci cały dzień, ponieważ spowoduje to nadmierne tworzenie się glonów. Zdecydowanie lepiej wybrać miejsce zacienione lub przynajmniej półcieniste. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że jeśli staw położony jest pod wysokimi, dojrzałymi drzewami, będzie zanieczyszczone przez opadające liście.

Filtracja stawu

Każdy staw ogrodowy musi mieć filtr i pompę. Istnieją dwa podstawowe rodzaje filtracji, a mianowicie filtry ciśnieniowe i bezciśnieniowe biofiltry. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że filtr ciśnieniowy można umieścić obok stawu, np. w wykopanej dziurze, natomiast bezciśnieniowy biofiltr jest większy i należy go umieścić nad powierzchnią stawu. Konieczne jest również dokupienie pompy, która przetransportuje wodę do filtra. Kupując te urządzenia, należy wziąć pod uwagę wielkość swojego stawu. Eksperci w sprzedaży technologii stawowych z pewnością chętnie doradzą Państwu w zakresie odpowiedniego doboru i zestawu filtra i pompy tak, aby ich wydajność była dopasowana dla danego stawu.

Mechaniczne czyszczenie stawu

Do usuwania glonów można również użyć odkurzacza stawowego, który usuwa również szlam, osad i odchody ryb z dna. 

Czysta powierzchnia

Aby powierzchnia stawu była czysta, warto zaopatrzyć się w tzw. skimmer, który jest podłączony do pompy. Istnieją również skimmery z własnym wbudowanym silnikiem. Jest to filtr powierzchniowy, który oczyszcze wodę z liści oraz tłustego filmu. Poziom stawu musi być utrzymywany w czystości ze względu na ciągłą wymianę tlenu między powietrzem a wodą.

Lampa UV

Lampy UV są również jednym z najważniejszych urządzeń. Pełnią one funkcję sterylizatora. Przy odpowiednim przepływie  zminimalizują tworzenie się glonów.

Rośliny wodne

Jeśli wyhodujemy wystarczającą ilość roślin, zużyją one nadmiar składników odżywczych w stawie. Odpowiednio natleniona woda nie odpowiada w szczególności glonom. Rośliny wodne takie jak trzcina mogą wytwarzać znaczne ilości tlenu.

Napowietrzanie wody

Konieczne jest również odpowiednie dotlenienie i napowietrzenie wody, ponieważ krążąca woda zabrania tworzeniu się glonów. W tym celu stosuje się różne aeratory. Jest to na przykład napowietrzacz, który pomocą węża wtryskuje do wody dużą ilość sprężonego powietrza.

Karmienie ryb

Jedną z ostatnich rad jest z pewnością niepotrzebne przekarmianie ryb, ponieważ niezjedzony pokarm dla ryb stawowych zalegający na dnie stawu będzie dobrze służył do tworzenia się glonów. Z pewnością musimy również dostosować ilość ryb hodowanych w stawie do wydajności filtracji aby można było doświadczyć jak najlepszych efektów.

Materiał zewnętrzny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ