Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 02:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak samemu farbować włosy krok po kroku?

Lepiej farbować włosy w domu, czy u fryzjera? Czy jest w ogóle możliwe, aby w warunkach domowych dokonać koloryzacji, której efekty będą takie, jak po wizycie w profesjonalnym salonie?
Jak samemu farbować włosy krok po kroku?

Lepiej farbować włosy w domu, czy u fryzjera? Czy jest w ogóle możliwe, aby w warunkach domowych dokonać koloryzacji, której efekty będą takie, jak po wizycie w profesjonalnym salonie? Te pytania zadaje sobie tysiące kobiet, znajdujących się w rozterce pomiędzy farbowaniem domowym a profesjonalnym. Choć oczywiście farbowanie w salonie jest o wiele wygodniejsze – wystarczy u fryzjera się pojawić, powiedzieć o swoich oczekiwaniach i po prostu czekać na efekty, to farbowanie domowe kusi znacznie niższymi kosztami (co ma znaczenie zwłaszcza, gdy celem jest po prostu odświeżenie koloru lub pofarbowanie odrostów) i intrygującą nutką pobudzania własnej kreatywności. Czy można zatem zrobić tak, aby efekt domowej koloryzacji był taki sam, jak ten z salonu? Jest to możliwe – nawet dla laika! Poniżej podpowiemy, jak samemu farbować włosy krok po kroku!

Po pierwsze: profesjonalna farba do włosów

Bez tego ani rusz. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że farby wykorzystywane przez fryzjerów znacząco różnią się od tych drogeryjnych i to nie tylko samą jakością krycia, ale często także o wiele bardziej jakościowym i bezpiecznym dla włosów składem. Drogeryjne farby nierzadko niszczą włosy, w dodatku końcowy kolor zazwyczaj odbiega od tego obiecanego na opakowaniu, a sam efekt jest w dodatku nie tak trwały, jak po farbowaniu u fryzjera. Czy to oznacza, że nie ma szans na jakościową koloryzację w warunkach domowych? Oczywiście, że nie! Po prostu, decydują się na samodzielne farbowanie włosów w domu, wykorzystaj nie farbę drogeryjną, a profesjonalną – fryzjerską! Bez problemu znajdziesz ją w sklepach internetowych lub stacjonarnych hurtowniach fryzjerskich. Nabywając specyfik z takiego miejsca masz pewność, że jest to jakościowy wyrób, którego używają fachowcy, aby zagwarantować najlepsze rezultaty swoim klientom. Jest jeszcze jeden, przyjemny aspekt – profesjonalna farba fryzjerska w cale nie musi być droższa od tej drogeryjnej – ceny niektórych zaczynają się już od kilkunastu złotych! Zobacz kilkadziesiąt profesjonalnych farb tutaj  https://www.fryzomania.pl/category/farby-do-wlosow  gdzie na co dzień kupują fryzjerzy. Warto tam zajrzeć ponieważ przy większości farb jest wiele pytań i odpowiedzi użytkowniczek odnośnie koloryzacji włosów.

Czy zatem różnią się farby drogeryjne od fryzjerskich, skoro ich cena nierzadko może być zbliżona? Przede wszystkim składem, który przekłada się nie tylko na większe bezpieczeństwo dla samych włosów, ale także gwarantują dłuższe efekty – profesjonalna fryzjerska kompozycja składników chroni i pielęgnuje włosy od środka, jednocześnie posiada optymalnie dopasowane pigmenty, które wnikają głęboko we włókno włosa, gwarantując intensywny, głęboki i długotrwały kolor. Oczywiście, nawet fryzjerskie farby do włosów mogą różnić się między sobą jakością i działaniem. Zastanawiasz się zatem, na którą się zdecydować przygotowując się do domowej koloryzacji? Nie rzucaj się od razu ani na najtańszy, ani na najdroższy specyfik.  Przede wszystkim znajdź produkt i sprawdzonym składzie, co do jego skuteczności możesz posiłkować się opiniami, które znajdziesz w Internecie. Zwiększy to Twoje szanse na uzyskanie wymarzonego efekty przy jednoczesnym zachowaniu dobrej kondycji włosów i skóry głowy.

Zatem dlaczego farby fryzjerskie nie są często droższe od farb drogeryjnych, skoro mają lepszy skład i sprawdzone działanie? Jedna sprawa to oczywiście kwestie marketingu, a po drugie – farby fryzjerskie sprzedawane są bez dodatków, takich jak oksydant. Nie ma się jednak czego bać  – zaraz wyjaśnimy o co z nim chodzi.

Po drugie: odpowiedni aktywator

Farby drogeryjne posiadają aktywator, czyli oksydant, dołączony już do opakowania, w przypadku farb fryzjerskich trzeba go nabyć osobno. Nie jest to wielki szkopuł finansowy – kosztują one zaledwie kilka złotych. Bardziej należałoby się skupić na tym jaki oksydant wybrać, a dokładnie – o jakiej mocy. Z pomocą przyjdzie Ci opakowanie lub ulotka dołączona do farby fryzjerskiej, w której rozpisane będą wszystkie szczegóły. Najczęściej jednak wykorzystuje się aktywator o stężeniu 3% lub 6%. Słabszy sprawdzi się, jeśli nie planujesz rozjaśniania włosów (lub zależy Ci na bardzo subtelnym efekcie rozjaśnienia). 6% aktywatora użyj, jeżeli planujesz rozjaśnienie o 1-2 tony, przy użyciu odpowiedniej farby nada się także do pokrycia siwych włosów czy przyciemniania koloru. Wyraźny efekt rozjaśnienia zapewni mocniejszy oksydant – najpewniej 9%.

Czego jeszcze potrzeba, aby domowa koloryzacja wyszła profesjonalnie? Tego wszystkiego, czego używałaś do tej pory wykorzystując farby drogeryjne: miseczka (w której wymieszasz farbę z oksydantem), pędzelek, rękawiczki foliowe, grzebień, kilka spinek do włosów i pelerynka do okrycia ramion (możesz równie dobrze wykorzystać stary ręcznik lub koszulkę).

Po trzecie: do dzieła!

Skoro masz już wszystko przygotowane, włącznie z akcesoriami i profesjonalną farbą do włosów musisz po prostu… zacząć działać! Ważne jest, aby nie myć włosów bezpośrednio przed farbowaniem, przyda im się natomiast solidne rozczesanie i wyszczotkowanie. Aby uchronić skronie i czoło od poplamienia, posmaruj je grubszą warstwą kremu. Następnie podziel włosy na cztery części i każdą z nich podepnij z pomocą przygotowanych wcześniej spinek – jest to prawdopodobnie najbardziej wygodny sposób farbowania, zwiększający gwarancję, że pigment pokryje wszystkie pasma. Następnie wymieszaj farbę z aktywatorem (najlepiej już po przygotowaniu włosów do zabiegu, gdyż utlenianie następuje bardzo szybko). Nałóż mieszankę na włosy z pomocą pędzelka i odczekaj zalecaną ilość czasu (możesz przykryć włosy czepkiem).

Po czwarte: odżywka lub maska z wysokim pH

Gdy zalecany przez producenta farby czas minie, spłucz włosy i umyj je dokładnie szamponem. Bardzo istotną kwestią jest nałożenie szamponów z wysokim pH zaraz po zmyciu farby! Zrobione? No to możesz już ułożyć włosy tak jak lubisz i cieszyć się profesjonalnym efektem!

Podsumowując – w warunkach domowych możesz osiągnąć takie same rezultaty koloryzacji, jak w salonie fryzjerskim. Musisz tylko postawić na profesjonale kosmetyki. Jeżeli nie posiadasz rozeznania w fachowych fryzjerskich specyfikach i nie wiesz, jaką farbę wybrać na początek to sprawdź ranking najlepszych farb do włosów, które wysoko ocenili zarówno profesjonaliści, jak i zwolennicy domowej koloryzacji.

 materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ