Willa Belweder została wybudowana w 1871 roku. Usytuowana jest w centrum uzdrowiska, na stoku góry Winiarskiej. W drewnianym dwukondygnacyjnym budynku, o konstrukcji zrębowej, Załuscy urządzili swoją letnią rezydencję.
Po II wojnie światowej w Belwederze mieściło się liceum a następnie szkoła gastronomiczna. Później willę przejęło Uzdrowisko. W latach 90. zniszczony budynek kupił prywatny przedsiębiorca z Podkarpacia. Jego zamiarem było przywrócenie budynkowi dawnej świetności. To się nie udało.
W ostatnim czasie Belweder znalazł się w zarządzie syndyka, po tym jak właściciel ogłosił upadłość konsumencką. Zabytek i 15-arowa działka na którym stoi, w lutym został wystawiony po raz pierwszy na sprzedaż. Nie znalazł się jednak chętny, który wyłożyłby ponad pół miliona złotych na popadającą w coraz większą ruinę nieruchomość.
Ostatecznie sędzia wydziału gospodarczego krośnieńskiego sądu zgodził się na obniżenie ceny o 25 procent. Syndyk wystawił willę po raz drugi na sprzedaż z ceną ponad 400 tys. zł.
Jeszcze przed finalizacją zakupu burmistrz Iwonicza-Zdroju przyjął u siebie małżeństwo zainteresowane zakupem Belwederu. - Przedstawiłem im plany gminy dotyczące rozbudowy tej części uzdrowiska, m.in. powstania Parku Iwonicz który ma być nowoczesnym kompleksem hotelowym ze spa oraz rozbudowy ul. Naftowej - mówi Witold Kocaj.
Gospodarz gminy zaznacza, że zawsze zachęcał potencjalnych inwestorów do zakupu Belwederu, przekonując, że to może być dobry interes.
Sprzedaż Belwederu jest już potwierdzona aktem notarialnym. - Cieszę się, że udało sfinalizować transakcję - mówi syndyk Marek Leszczak. Dodaje, że zarówno burmistrz jak i Fundacja "Opoka" zajmująca się zabytkami, są zdania, że obiekt trafił w dobre ręce.
Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow