Protest został zorganizowany przez Kolektyw Siostry Rzeki, Fundacja Greenminf i Towarzystwo na rzecz Ziemi. Na czele wydarzenia stanęła krakowska artystka i aktywistka, Cecylia Malik. Wydarzenie to było głównym punktem trzydniowego zjazdu, podczas którego odbył się spacer przyrodniczy, wernisaż wystawy, a także spotkania i rozmowy z mieszkańcami.
- Ta pierwotna, naturalna przyroda, unikatowa bioróżnorodność, prawdziwa żywa rzeka będąca siedliskiem dla niezwykle bujnego życia, przepiękny krajobraz i szczęśliwi ludzie. Świetne, cenne miejsce ma być zaorane koparkami i zniszczone dla interesu paru osób. Wierzę, że uda się to powstrzymać. Powinniśmy jako Polki i Polacy ocalić to miejsce - mówi Cecylia Malik.
Myscowa to wieś, której początki sięgają XV wieku. Przez wiele stuleci tętniło w niej życie. Obecnie Myscową zamieszkuje niecałe 300 mieszkańców. Niedawno obchodzono 600-lecie wsi.
Pomysł budowy zbiornika powstał już 100 lat temu. Pierwszy projekt przedstawił w 1919 roku późniejszy prezydent RP, Gabriel Narutowicz. Obecnie nad pomysłem pracują Wody Polskie, które otrzymały 30 milionów złotych od Banku Światowego, by stworzyć plan budowy.
Teren, który ma zostać przekształcony w zbiornik 400 ha w dolinie Wisłoki na granicy Magurskiego Parku Narodowego. Realizacja budowy wiązałaby się z wysiedleniem mieszkańców Myscowej. Część z nich nie popiera pomysłu i przyłączyła się do protestu.
Jak tłumaczą inwestorzy, powstanie zbiornika ma na celu pełnić funkcje rezerwuarów w przypadku potencjalnej suszy.
- Dla nas, jako Inwestora istotny jest wniosek otrzymany od 20 samorządów zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, które zwróciły się do nas z prośbą o realizację tego zbiornika, ponieważ aktualnie okresowo po prostu brakuje wody pitnej dla mieszkańców - mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik RZGW w Rzeszowie.
Zjazd oraz protest został zrealizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na fanpage’u organizacji Siostry Rzeki na Facebooku.
grafika: experience.arcgis.com/experience
Autor: Marcin Polak
Zdjęcia: Facebook Siostry Rzeki