Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 09:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Porady K112

Tlenek węgla - jak ustrzec siebie i bliskich

W okresie jesienno - zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na działanie niebezpiecznego dla zdrowia tlenku węgla. Kominki, piece czy inne urządzenia grzewcze jeśli nie są prawidłowo użytkowane, lub jeśli uległy awarii, mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

28.10.2016 11:27
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

17.09.2016 10:53
Porady 112: Bądź bezpieczny wypoczywając nad wodą

Wolny weekend, bezchmurne niebo i wysoką temperaturę najlepiej uczcić wyjazdami nad rzekę lub na basen. Woda jest ciepła i dodatkowo chłodzi organizm przynosząc orzeźwienie. Należy pamiętać o tym, że nawet nad wodą należy zachować ostrożność.

28.06.2016 22:36
Czujka dymu i tlenku węgla ratująca życie

Dbając o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny warto pomyśleć o zakupie czujki dymu i tlenku węgla. Zamontowanie jej w domu bardzo szybko zawiadomi o niebezpieczeństwie, co pozwoli na szybszą reakcję w przypadku pożaru lub ulatnianiu się tlenku węgla. Nikt nie jest w stanie w pełni przewidzieć pożaru, ani tym bardziej wyczuć "cichego zabójcy" jakim jest bezwonny tlenek węgla. Można jednak zapobiec większej tragedii montując w swoim domu czujkę dymu i tlenku węgla. Koszt takiego czujnika nie jest wysoki, natomiast może uchronić życie i mienie. W pierwszej fazie pożaru pojawia się dym i rozprzestrzeniają się toksyczne opary, które prowadzą do utraty zdrowia a nawet życia. Czujka reaguje głośnym dźwiękiem na obecność dymu i toksycznych gazów i dzięki temu możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i szybciej powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.2 marca br. około północy, do pożaru poddasza domu mieszkalnym w Krośnie przy ul. Batalionów Chłopskich, zadysponowano 8 zastępów straży pożarnej z JRG PSP Krosno oraz pobliskich jednostek OSP. Mężczyzna słysząc trzaski na poddaszu wyprowadził całą rodzinę do domu sąsiada, a sam odciął dopływ tlenu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Strażakom na szczęście udało się opanować pożar i zapobiec strawieniu całego budynku przez ogień. Może dzięki czujce udałoby się szybciej opanować pożar i zmniejszyć straty, jakie poniosła rodzina. Warto dlatego zakupić i zamontować czujkę, która szybko poinformuje nas o zagrożeniu.  Sugerowanym miejscem zamontowania czujki jest pomieszczenie między sypialnią a innymi pomieszczeniami, gdzie pożar może wystąpić (np. kuchnia, pokój dzienny). Budynki wielopiętrowe wymagają zamontowania czujki na każdym z pięter, co zapewni większą ochronę. Czujki pożarowe są nie tylko źródłem infromacji o powstałym zagrożeniu, ale także podstawą do zapewnienia spokoju o życie własne i najbliższych. Pamiętaj: czujka nie zabezpiecza przed powstaniem pożaru, a informuje o jego wystąpieniu.   red. | fot. Krosno112.pl 152

03.03.2016 13:34
Porady 112: Zabezpiecz swój dom i rodzinę przed czadem

Zabezpieczenie własnego domu przed czadem to nie tylko montaż czujnika. Większą rolę odgrywa kontrola systemów wentylacyjnych i kominowych. Czynność tą wykonuje kominiarz, a przegląd kominiarski to nie tylko obowiązek regulowany przez prawo, to przede wszystkim profilaktyka – zabezpieczenie zdrowia i życia lokatorów.

16.02.2016 09:29
Czadostop: Kto jest najbardziej narażony na zatrucie?

Tlenek węgla  jest śmiertelną trucizną dla każdego organizmu. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Tam wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu.

16.02.2016 09:07
Oznakuj swój dom, pozwól się uratować

Ktoś stracił przytomność, spadł z drabiny, potrzebuje pomocy medycznej. Wzywasz pomoc kwalifikowaną pod podany przez ciebie adres, mija kilkanaście minut, pomocy nie ma. Dlaczego?

26.01.2016 09:52
Co zrobić, gdy najedziemy na wypadek?

Co zrobić, kiedy najedziemy na wypadek samochodowy? W jaki sposób udzielić pomocy poszkodowanemu? Jakie służby wezwać na miejsce zdarzenia?

24.01.2016 14:57
Jak zachować się gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany?

Widzisz lub słyszysz pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale. Zjedziesz na pobocze/chodnik, zmienisz pas ruchu, zatrzymasz się, przejedziesz na czerwonym, czy może spanikujesz i puścisz kierownicę?

21.01.2016 11:26
Jak pomóc osobie, która nie oddycha?

Większość przeciętnych osób, kiedy napotka nieprzytomną osobę, nie wie jak się zachować. Najczęściej dzwonią pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie 999 bez udzielenia pomocy przedmedycznej.

21.01.2016 11:26
Reklama